Nie daj się HPV! Kampania #TestujNieStresuj

Box2 Inne
fot. nadesłane

Co roku 3,2 tys. kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. W wielu przypadkach za jego rozwój odpowiada wirus HPV, którego wykrycie na bardzo wczesnym etapie może zapobiec rozwojowi choroby. Kampania edukacyjna #TestujNieStresuj ma na celu zachęcić kobiety do systematycznej kontroli.

 
Kampania #Testujniestresuj, której inicjatorem jest węgierska firma Neumann Labs ma na celu edukację kobiet nt. wirusa HPV, przybliżenie historii pacjentek zmagających się z chorobą, dzielących się doświadczeniem i trudnościami, a także budowanie świadomości na temat rozwiązań diagnostycznych. Firma Neumann Labs specjalizuje się w diagnozowaniu zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego od ponad 20 lat, oferując kobietom komfortową i łatwą w samodzielnym użyciu metodę badania na HPV – Easy HPV Test.

Na raka szyjki macicy co roku zapada około pół miliona kobiet na całym świecie, z czego w Polsce umiera 2 tysiące. Profilaktyka i cykliczne badania mogą jednak znacząco zmniejszyć liczbę zachorowań. Kluczowa jest więc edukacja na temat HPV (wirusa zidentyfikowanego jako główna przyczyna raka szyjki macicy) oraz dostępnych rozwiązań umożliwiających wykrycie wirusa HPV, pozwalających zapobiec rozwojowi choroby.

W procesie diagnozy i leczenia istotne jest zdiagnozowanie rodzaju wirusa. Spośród onkogennych typów wirusa HPV, podtypy HPV 16 i 18 wydają się stwarzać największe zagrożenie onkologiczne dla kobiety zakażonej – szanse na rozwój nowotworu szyjki macicy rosną kilkusetkrotnie. W razie wczesnej niekorzystnej diagnozy, kobiety mają duże szanse na efektywną walkę. W początkowych stadiach zaawansowania raka szyjki macicy leczenie jest skuteczne do tego stopnia, że w niektórych przypadkach pozwala nawet na zachowanie narządu rodnego i zachowanie płodności –zaznacza prof. Robert Jach, Kierownik Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej UJCM w Krakowie.  

Aby wykryć ryzyko zachorowania we wczesnym stadium należy badać się regularnie. W ramach profilaktyki HPV najczęściej wykonywane jest badanie cytologiczne lub specjalne badania przesiewowe. Innym dostępnym rozwiązaniem są testy do samodzielnego badania na obecność wirusa HPV przesyłane do badania laboratoryjnego i dalszej konsultacji z lekarzem specjalistą.  Narzędzie Easy Test HPV firmy Neumann Labs to przykład takiego testu. Urządzenie do poboru próbek dostarczane jest w dyskretnym opakowaniu, a test można wykonać samodzielnie, bez dyskomfortu czy bólu. Pobrana próbka jest wysyłana do laboratorium i tam badana pod kątem obecności wirusa. Pacjentka może sprawdzić wynik na bezpiecznym i chronionym hasłem koncie online. Jeśli wynik będzie dodatni, należy zgłosić się do ginekologa. Narzędzie przetestowało 6000 kobiet na Węgrzech, a w ciągu ostatnich 15 lat z testu korzystało 90% węgierskich ginekologów. Test jest do kupienia na stronie producenta w cenie 269zł.

3 thoughts on “Nie daj się HPV! Kampania #TestujNieStresuj

  1. Trzeba też powiedzieć, że jak się dowiemy że mamy już tego wirusa hpv to można z nim walczyć i się jego pozbyć. Najskuteczniejszą metodą bez wątpienia będzie kuracja żelem papilocare, ale też dbanie o siebie i przede wszystkim zabezpieczanie się w kontaktach sexualnych

  2. Od Neumann Labs jak najdalej. Próbkę wysłałam pod koniec lutego. Na kalendarzu prawie maj, a wyniku brak. Twierdzą, że został wysłany drogą mailową, ale na moją prośbę wysłać wynik drugi raz (ponieważ nic nie dostałam), nie odpisują. Nie mam ani wyniku ani zwrotu pieniędzy. Oszuści!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *