Nie dajmy się zwieść. Policja ostrzega przed oszustami i fake newsami

112 Box2 Wiadomości
fot. Pixabay

Oszuści próbują zarobić na strachu przed koronawirusem. Specjalna żywność podnosząca odporność, szczepionki na koronawirusa, a nawet talizmany o cudownych właściwościach. Media społecznościowe obiegają także nieprawdziwe informacje, których celem jest wywołanie paniki. Policja apeluje o rozsądek.

Epidemia koronawirusa wykorzystywana jest przez nieuczciwe osoby, chcące wzbogacić się na społecznym niepokoju. Domokrążcy i administratorzy aukcji internetowych oferują do sprzedaży środki o cudownych właściwościach, które mają na celu uchronić przed zarażeniem, a nawet cudownie ozdrowić. Służby przestrzegają przed tego typu oszustami i apelują, aby nie kupować oferowanych przez nich produktów. Policja przestrzega także przed osobami, próbującymi podszywać się pod pracowników służb sanitarnych, banków lub Ministerstwa Zdrowia. Oszuści próbowali już wyłudzić pieniądze za szczepionkę na koronawirusa, oferowali wsparcie żywieniowe czy namawiali do rzekomego przekazywania środków do rezerw NBP.

Pamiętajmy, że sprawdzone informacje na temat koronawirusa można znaleźć tylko na oficjalnych stronach Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Światowej Organizacji Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Funkcjonariusze przestrzegają także przed fake newsami, pojawiającymi się zwłaszcza w mediach społecznościowych i przekazywanych za pomocą komunikatorów. Najczęściej dotyczą rzekomych zagrożeń oraz działań służb państwowych, wywołując nieuzasadnioną panikę. Pamiętajmy, że jedyne prawdziwe komunikaty przekazywane są przez służby lub zamieszczane na wyżej wymienionych stronach. Policja apeluje o rozsądek, odpowiedzialność i nie powielanie kłamstw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *