Nie kupuj, adoptuj. Ponad 200 psów i 100 kotów czeka na nowy dom

Box2
fot. Łukasz Piecyk

Toruńskie schronisko dla bezdomnych zwierząt założone zostało w 1963 r. Przez ten czas ulokowane było już w trzech miejscach. Obecnie od 1992 r. zlokalizowane jest przy ul. Przybyszewskiego 3. W schronisku aktualnie przebywa ponad 300 zwierząt. 

W ośrodku zatrudnionych jest 20 pracowników, ale do pomocy chętnie angażują się wolontariusze, którzy bezinteresownie pomagają w opiece nad zwierzętami, a także „spacerowicze”, którzy w wolnym czasie wyprowadzają psy na spacery. 

W naszym schronisku mamy ponad 800 przeszkolonych osób, które mogą wyprowadzać zwierzęta. Spora część osób zagląda do nas regularnie. Mamy również wolontariuszy, którzy pomagają w opiece nad zwierzętami, karmią je, sprzątają kojce – mówi Agnieszka Szarecka, kierowniczka schroniska dla bezdomnych zwierząt w Toruniu.

Wolontariuszem w ośrodku może zostać osoba, która ukończyła 15. rok życia, spacerowiczem – osoba pełnoletnia. Dla spacerowiczów i wolontariuszy organizowane są specjalne godzinne szkolenia. Każdego roku do toruńskiego schroniska trafia 2 tys. zwierząt (psów i kotów), z czego ponad 90 proc. znajduje nowy dom. Proces adopcyjny polega na szczegółowym wywiadzie z przyszłymi opiekunami. 

Zainteresowana osoba może wcześniej na stronie internetowej schroniska obejrzeć zwierzęta i wybrać pupila, jednak musimy przed wydaniem zadać bardzo dużo szczegółowych pytań, żeby doradzić w wyborze najodpowiedniejszego – mówi Agnieszka Szarecka. – Niestety zdarzają się przypadki, że zwierzęta trafiają do nas ponownie. Często wynika to z nagłej, negatywnej zmiany zachowania zwierzaka, śmierci bliskiej osoby lub choroby. My takie sprawy jak najbardziej rozumiemy. Jednak jest nam przykro, kiedy z powrotem przyprowadzone jest do nas zwierzę, ponieważ opiekunowie nie słuchają nas w kwestiach behawioralnych. Dlatego tak ważny jest wywiad i szczera rozmowa z nami.

Istnieje również możliwość adopcji wirtualnej. Polega ona na comiesięcznej wpłacie minimum 30 zł na wybrane zwierzę. Pieniądze przeznaczane są na karmę i leki. Schronisko również poszukuje osób, które chciałyby stworzyć dom tymczasowy. Polega to na ustaleniu, czy osoba bierze na siebie obowiązek zakupu karmy i leków oraz pomaga w poszukiwaniu domu stałego. 

Rozpoczął się kolejny remont kojców. Niektóre zwierzęta nie mogą przebywać razem ze sobą, z tego powodu cały czas szukamy domów tymczasowych. Często jest tak, że właściciele pokochają pupila i nie wyobrażają sobie życia bez niego. Tymczasowy dom zmienia się w ten stały. Opiekunowie przekazują nam również informację, jak zwierzak zachowuje się w środowisku domowym. Są to dla nas bardzo cenne informacje – wspomina kierowniczka schroniska.

Mieszkańcy Torunia i okolic do schroniska mogą przynosić niepotrzebne koce i kołdry. Przydadzą się one szczególnie w jesienne i zimowe dni. Każdy, kto chciałby podarować karmę, proszony jest o wcześniejszy kontakt z pracownikami schroniska, którzy przekażą informację, jakie produkty w danym momencie są potrzebne. 

Do budżetu obywatelskiego zgłoszono dwa projekty dotyczące ośrodka. Pierwszy z nich dotyczy remontu schroniska (generalny remont wewnętrznej części „szklarni” z kojcami, w których umieszczane są nowo przyjęte zwierzęta i krótkowłose). Drugi projekt „Z psem w mieście, zdrowo i rekreacyjnie w Psim Parku” dotyczy rewitalizacji parku. Ma zostać stworzone miejsce, w którym można organizować warsztaty i szkolenia z udziałem zwierząt i ich opiekunów.

Głosy na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego można oddawać do 21 października za pomocą strony www.budzet.torun.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *