Nie „walcz”, nie „odchudzaj”. Lecz! W Toruniu powstała Poradnia Leczenia Nadwagi i Otyłości

Materiały partnera
Fot. obrazek ilustracyjny / Pixabay

Chcesz zgubić nadmierne kilogramy, a nie potrafisz się do tego zabrać? Zaufaj specjalistom. W Lecznicach Citomed ruszyła Poradnia Leczenia Nadwagi i Otyłości, proponując swoim pacjentom innowacyjny model zarządzania zdrowiem, opracowany i prowadzony przez certyfikowanych specjalistów placówki.

Nadwaga i otyłość jest jednym z największych problemów zdrowotnych XXI wieku. Według statystyk, łącznie na nadwagę i otyłość choruje  50-70 proc. dorosłych Polaków, na samą otyłość ponad 25 proc. Grupą najbardziej zagrożoną są mężczyźni. Z czego tak przerażające dane mogą wynikać? Przede wszystkim z nieprzestrzegania diety, małej aktywności fizycznej i złych domowych nawyków.

Z pomocą przychodzą specjaliści Poradni Leczenia Nadwagi i Otyłości, którzy gwarantują profesjonalne i w pełni zindywidualizowane leczenie nadwagi i otyłości.

– Ważne, by proces ten przebiegał w sposób profesjonalny – podkreśla Alina Danyluk, diabetolog.– Wiele osób korzysta z porad wyczytanych w internecie. Szybkie odchudzanie, metodami niesprawdzonymi, przynieść może więcej złego, niż dobrego. Walka z nadwagą i otyłością podejmowana w domu często kończy się przegraną. Dlaczego? Odchudzaniu towarzyszy stres, w wyniku którego odczuwamy potrzebę większego spożywania pokarmu. Proces leczenia wymaga czasu i odpowiedniego przygotowania. Nad jego przebiegiem w naszej Poradni czuwają wykwalifikowani specjaliści: lekarze, dietetycy, fizjoterapeuci oraz psychologowie.

Udział w autorskim Programie Profilaktyki oraz Leczenia Nadwagi i Otyłości trwa 2 miesiące. W tym czasie pacjenci odbywają szereg spotkań z trenerem personalnym i konsultacji z ekspertami, otrzymując zindywidualizowane programy badań i zaleceń, w tym m.in. od dietetyczki. Ważnym aspektem leczenia jest również konsultacja psychologiczna.

– Pacjent musi być świadomy tego, że otyłość to choroba przewlekła, bez tendencji do samoistnego ustąpienia, ze skłonnością do nawrotów – tłumaczy Alina Danyluk. – Wymaga ona leczenia do końca życia. Nadmierne kilogramy pojawić się mogą także wskutek zaburzeń emocjonalnych lub nadmiernego stresu. Stąd tak ważna jest opieka psychologa.

Wpływ na nasze samopoczucie ma także postrzeganie nas w społeczeństwie. Osoby otyłe często są dyskryminowane, a ich wygląd może mieć wpływ na karierę zawodową. Dodatkowe kilogramy sprawiają, że stajemy się zamknięci w sobie i wycofani. Społeczeństwo w dalszym ciągu nie rozumie, że otyłość stała się problemem ogólnoświatowym, który trzeba leczyć.

Jak dostrzec jej pierwsze objawy?

– Spoglądając w lustro, często nie chcemy dostrzegać problemu – podkreśla Alina Danyluk. – Przede wszystkim powinniśmy kontrolować wagę. Samemu możemy wyliczyć wskaźnik BMI na podstawie masy ciała i wzrostu. Tym samym możemy określić czy mamy wagę prawidłową, nadwagę, a może już otyłość. Należy pamiętać, że wczesne podjęcie terapii pozwoli pokonać problem.

Otyłość nie jest defektem kosmetycznym, a chorobą, skutkującą pogorszeniem stanu zdrowia, funkcjonowania społecznego czy skróceniem czasu życia.

Nieprawidłowe podejście do procesu odchudzania jest przyczyną wielu powikłań. Zbyt szybka utrata wagi powoduje efekt jo-jo, ponowny przyrost masy ciała i wzrost ryzyka powikłań, takich jak: cukrzyca typu 2, czy nadciśnienie tętnicze.

– Nie szukajmy przyczyn otyłości w genach – zaznacza Alina Danyluk. – Owszem, ma to wpływ, ale niewielki. Przede wszystkim należy zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Pamiętajmy o spożywaniu śniadania i nie jedzmy zbyt późno kolacji. Spójrzmy wstecz i pomyślmy o tym, jakie napoje piliśmy, co i ile jedliśmy oraz jak często się ruszaliśmy.

Na wizytę kwalifikacyjną umówić się można poprzez formularz na stronie www.citomed.pl ((https://www.citomed.pl/poradnie/leczenie-nadwagi-i-otylosci/o-poradni-30), a także pod numerem telefonu 723 186 453.

Sprawdź , czy masz prawidłową masę ciała obliczając swoje BMI:

  • Poniżej 18,5 – niedowaga
  • 18,5–24,99 – wartość prawidłową
  • 25,0–29,99 – nadwaga
  • Powyżej 30,0 otyłości

 

Tagged