Nie wszyscy pamiętają o maseczkach. Będą dodatkowe kontrole

Wiadomości
fot. Pixabay

Zasłanianie nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych miejsc publicznych jest obowiązkowe do odwołania. Niestety, wiele osób zaczęło lekceważyć ten obowiązek. Na prośbę m.in. toruńskiego MZK, strażnicy miejscy i policjanci będą przeprowadzać wzmożone kontrole.

Urząd Miasta Torunia przypomina, że zasłanianie nosa i ust w przestrzeni zamkniętej jest w dalszym ciągu obowiązkowe. Oznacza to, że w sklepach, galeriach, urzędach, przychodniach, kościołach czy środkach komunikacji publicznej musimy zakładać maseczkę, przyłbicę lub w inny sposób zakryć nos i usta. Nie musimy nosić maseczki w przestrzeni otwartej, ale tylko jeśli możliwe jest zachowanie min. 2 m dystansu społecznego. W restauracjach lub barach możemy zdjąć maseczkę, gdy pijemy lub spożywamy posiłek. Nie musimy jej nosić także w pracy, ale tylko, jeśli nie mamy kontaktu z osobami z zewnątrz. Należy także pamiętać o dystansie społecznym, dezynfekcji rąk i noszeniu rękawiczek jednorazowych.

W dalszym ciągu obowiązuje też zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Od 17 lipca limit ten nie będzie dotyczył plenerowych wydarzeń kulturalnych – w takich wypadkach będzie obowiązywał limit 1 osoby na 5 mkw.

Niestety, rozluźnienie obowiązujących rygorów sanitarnych sprawiło, że wiele osób – także w Toruniu – straciło czujność. O maseczkach zapominamy zwłaszcza w pojazdach komunikacji miejskiej. Na prośbę m.in. toruńskiego MZK będą przeprowadzane dodatkowe kontrole przez Policję i Straż Miejską. Do tej pory w czerwcu strażnicy miejscy przeprowadzili 580 kontroli, z których 9 zakończyło się pouczeniem. Pamiętajmy jednak, że mundurowi mogą nałożyć też grzywnę w wysokości do 500 zł.

Tagged

1 thought on “Nie wszyscy pamiętają o maseczkach. Będą dodatkowe kontrole

  1. Zapraszam mundurowych do autobusów linii 11 i 36.
    Tu notorycznie jeżdżą ludzie bez masek.
    Zastanawia mnie jakim cudem na tyle kontroli było tylko 9 pouczeń skoro w każdym kursie pojazdu MZK jest co najmniej kilkanaście osób bez masek. Ta statystyka to jakiś pic na wodę. Czemu też nie wystawiono żadnego mandatu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *