Nie żyje prof. Jan Tajchman. Miał 91 lat

Box2 Wiadomości
fot. Andrzej Romański dla UMK

Prof. Jan Tajchman, wieloletni pracownik Wydziału Sztuk Pięknych toruńskiego UMK, nie żyje. Zmarł 29 grudnia w wieku 91 lat. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na 2 stycznia.

Prof. Jan Tajchman urodził się 21 maja 1929 r. w Krośniewicach. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, potem na kierunku konserwatorstwo na UMK w Toruniu, zaś pracę doktorską obronił na Politechnice Wrocławskiej. Na koncie ma kilka książek oraz ponad sto artykułów. Stworzył projekty rozbudowy zabytkowych kościołów w Ciechocinku, Lubsku i Zawadzie, a także projekty wyposażenia wnętrz katedr w Sankt Petersburgu i Moskwie.

Z Toruńską uczelnią związany był przez ponad 50 lat. Pełnił funkcję kierownika Zakładu Konserwatorstwa, dwukrotnie wybierany był na dziekana Wydziału Sztuk Pięknych. Pełnił też rolę kierownika Zaocznego Studium Konserwacji Zabytków Architektury, a następnie Zaocznego Studium Ochrony Dóbr Kultury oraz Studiów Podyplomowych z zakresu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Sztuki Kościelnej.

Został wyróżniony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodą Roku 1989 Stowarzyszenia Architektów Polskich, papieskim medalem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski czy medalami Thorunium i Za zasługi dla miasta Torunia. W zorganizowanym w tym roku z okazji setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski plebiscycie “Współczesny Torunianin Stulecia” został uhonorowany w kategorii “nauka”.

Uroczysta msza św. odbędzie się 2 stycznia o godz. 12:00 w Katedrze Świętych Janów. Tuż po niej na cmentarzu św. Jerzego odbędzie się pogrzeb.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *