Nie żyje wybitny profesor UMK

Box2 Wiadomości
fot. Andrzej Romański/torun.pl

Prof. Jan Łopuski, zasłużony dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMK, autor licznych publikacji naukowych oraz żołnierz Armii Krajowej, zmarł dzisiaj (11 września) w wieku 102 lat.

Profesor w 2017 roku został uhonorowany Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia – Thorunium. Jan Łopuski urodził się w 1917 roku na Podkarpaciu. W 1939 roku ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Brał udział w działaniach wojennych jako ułan ochotnik, był oficerem Związku Walki Zbrojnej, a potem Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów. W 1944 roku dostał się w ręce radzieckich służb bezpieczeństwa, a następnie znalazł się w 283. łagrze NKWD w Stalinogorsku.

Po powrocie do kraju, nielegalnie przedostał się do Włoch, a następnie do Wielkiej Brytanii. W latach 1946-1947 służył w II Korpusie Polskich Sił Zbrojnych W 1947 roku po ogłoszeniu w Polsce amnestii, powrócił do kraju. W 1951 r. obronił pracę doktorską, a w 1970 r. zdał kolokwium habilitacyjne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika związał się w 1971 roku jako pracownik naukowy, sześć lat później otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. W 1986 roku prof. Jan Łopuski przeszedł na emeryturę ale dalej prowadził intensywne badania. Praca profesora “Prawo morskie” otrzymała nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w 2001 r.

Profesor Jan Łopuski wyróżniony został orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Medalem Edukacji Narodowej. Był Honorowym Obywatelem Rzeszowa, Kustoszem Pamięci Narodowej IPN, wyróżniony medalami UMK Convallaria Copernicana i medal Thorunium.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *