Niecka do rozbiórki. Po starym basenie na ul. Bażynskich zostanie tylko… mozaika [ZDJĘCIA]

Box2 Fotogalerie Wiadomości
fot. Adam Zakrzewski

Ostatni element basenu na ul. Bażyńskich – basenowa niecka – jednak nie zostanie wykorzystana w nowym obiekcie. Ma zostać rozebrana. Jedynym śladem po starym kompleksie będzie charakterystyczna mozaika, która zostanie odtworzona w nowej pływalni.

Plan był taki, że stara niecka basenowa zostanie wykorzystana w nowym obiekcie. Wewnątrz miała się pojawić metalowa składka, która by ją uszczelniła. Ekspertyza wskazała jednak, że nieckę należy rozebrać.

– Obiekt na początku tego roku został przebadany przez zespół badaczy z bydgoskiej uczelni – mówi Aleksander Dybiński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który nadzoruje tę inwestycję i będzie gospodarzem nowego obiektu. – Nie było problemu z wytrzymałością i szczelnością. Jednak po przebadaniu składu chemicznego betonu, okazało się, że ówcześnie zastosowany materiał powoduje korozję stali w żelbecie i niecka może nie przeżyć kolejnych 50 lat.

A taką co najmniej wytrzymałość ma mieć nowy obiekt. Zapadła więc decyzja, żeby rozebrać starą niecką i wybudować nową. Ostatnim elementem starego kompleksu, jaki pojawi się na nowej pływalni, będzie więc tylko charakterystyczna mozaika zdemontowana z basenu przed ubiegłoroczną rozbiórką. Będzie ona wkomponowana w nowy obiekt.

“Projekt zamienny, który przygotowują projektanci z MD Polska ze Szczecina, uwzględni dostosowanie nowej niecki do wymogów Światowej Federacji FIN i uzyskania homologacji Polskiego Związku Pływackiego. Powstanie basen o wymiarach 25 m na 15,4 m i głębokość od 1,35 do 3,6 m, z 6 torami po 2,5 szerokości i skoczniami do skoków do wody z wysokości 3 m i trybuną dla 300 osób” – informuje urząd miasta.

Co do tej pory udało się zrobić na ul. Bażyńskich? Został m.in. wylany strop nad parterem części rekreacyjnej. Rozpoczyna się także budowa stropów nad pierwszym piętrem.

Nowy kompleks będzie mieć trzy kondygnacje i powierzchnię użytkową liczącą ponad 5 tys. m kw. Oprócz wspomnianego 25-metrowego basenu
w części rekreacyjnej powstanie: basen o wymiarach 12 na 6 m z ruchomym dnem od 0,2 do 3,5 m (do nauki pływania, aqua aerobiku, aquabike i nurkowania) oraz basen rekreacyjny o nieregularnym kształcie z biczami wodnymi, rwącą rzeką, gejzerami, ławkami z hydromasażem o lustrze wody 57 m kw. i brodzik dla najmłodszych o lustrze wody 33 m kw.

Poza tym zaplanowano dwie zjeżdżalnie – jedna będzie mieć 62 m długości i 15,43 proc. spadku, a druga 90 m i 10,59 proc. spadku. Niecka basenowa powstanie także na zewnątrz – o lustrze wody 16 m kw.

W kompleksie znajdzie się też: strefa saun, kawiarnia, dwie sale do ćwiczeń gimnastycznych (po 158 m kw. każda), dwa pełnowymiarowe boiska do squash, szatnie. Obiekt będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnością wprost z poziomu terenu wokół budynku.

Mnóstwo atrakcji pojawi się także na zewnątrz: tor dla rolkarzy, siłownia zewnętrzna, górki dla saneczkarzy, plac zabaw dla młodszych i starszych dzieci, ławki i wybieg dla psów, a także wodny plac zabaw z 12 różnymi urządzeniami. Do dyspozycji będzie też parking na 80 aut.

Kompleks ma być gotowy w sierpniu 2020 r. Pochłonie 42 mln zł netto.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *