Nieczynne biletomaty, dezynfekowany rower miejski, zdalna kultura. Kolejne pomysły miasta na walkę z COVID-19

Box1 Wiadomości
Rowery miejskie są wciąż dostępne, ale będą poddawane dezynfekcji. Fot. Łukasz Piecyk

Koronawirus dotarł do województwa kujawsko-pomorskiego. W chwili obecnej liczba chorych w naszym regionie to 8 osób. Jutro place zabaw i siłownie zewnętrzne zostaną oznaczone zakazem korzystania. W autobusach i tramwajach będą nieczynne biletomaty. Mieszkańcy wciąż mogą korzystać z roweru miejskiego, ale będzie on dezynfekowany.

W Toruniu 7 osób przebywa w szpitalach na hospitalizacji. Ponad sto osób objętych jest kwarantanną, z których dwie znajdują się w zbiorowym centrum kwarantanny. Kilkadziesiąt osób podlega nadzorowi epidemiologicznemu.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Powiatowy Urząd Pracy są całkowicie niedostępne dla mieszkańców. Niestawienie się w PUP w określonym terminie nie będzie skutkowało skreśleniem z listy bezrobotnych. Kontakt ze Strażą Miejską również został ograniczony. Stawiennictwo do złożenia wyjaśnień także zostało na jakiś czas zawieszone. Nie oznacza to jednak, że Straż Miejska ograniczyła swoje działania, patrole odbywają się cały czas, m.in. w ramach kontrolowania, czy zakaz zgromadzeń jest przestrzegany. Kolejne miejsce ograniczone dla interesantów to Miejski Zarząd Dróg.

Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie też ograniczyło dostęp interesantów. Swoje sprawy, związane m.in. ze świadczeniami 500+, można załatwiać w specjalnych boksach. Uruchomiono dodatkowe linie telefoniczne. Pracownicy wyposażeni są w środki dezynfekujące.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie obsługę interesantów wydzielił w budynku przy ul. Konstytucji 3 Maja. Osoby, przechodzące kwarantannę domową, chore lub w podeszłym wieku mogą zgłaszać potrzebę wsparcia do Zespołu Interwencji Kryzysowej. Niemal tysiąc osób na terenie naszego miasta wykonuje usługi opiekuńcze. Oczywiście wyposażone są one w odpowiedni strój i środki ochrony osobistej.

Apeluję o niekorzystanie z placów zabaw i siłowni zewnętrznych. Jutro wszystkie miejsca tego typu będą odpowiednio oznaczone zakazem korzystania – informuje prezydent Michał Zaleski.

Mieszkańcy Torunia mogą spodziewać się także, że już niedługo pojawi się możliwość elektronicznego dostępu do kultury. Wydział Kultury Urzędu Miasta został wezwany przez prezydenta, aby wszystkie jego podległe jednostki rozpoczęły działania zdalne. Podobne rozwiązania już wprowadziło Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.

Prezydent przypomniał także o zakazie sprzedaży biletów przez kierowców. Czekają nas kolejne ograniczenia, związane z funkcjonowaniem MZK. Od jutra zostaną wyłączone biletomaty. Nie zwalnia to jednak pasażerów z obowiązku posiadania ważnego biletu w trakcie przejazdu. Będą oni mogli zaopatrzyć się w bilety poza autobusem lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Dobre wiadomości czekają na użytkowników rowerów miejskich. Będą one nadal funkcjonować, a możliwość korzystania z nich nie zostanie ograniczona ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Operator roweru miejskiego został jednak zobowiązany do dezynfekowania jednośladów. Regularnej dezynfekcji będą podlegały te części roweru, których dotykają kolarze. Podobny apel o podejmowanie czynności dezynfekujących został wystosowany do operatorów elektrycznych hulajnóg.

Miasto odniosło się także do kwestii funkcjonowania targowisk miejskich. Podobnie, jak w galeriach handlowych, również na dwóch targowiskach miejskich został zakazany handel innymi produktami niż spożywczymi. Rygory ograniczające są zgodne ze specustawą w zakresie działalności obiektów handlowych o powierzchni większej niż 2 tys. mkw.

Wobec aktualnej sytuacji wątpliwości może budzić realizacja jednej z największych inwestycji budowlanych w Toruniu. Co z rozbudową mostu im. J. Piłsudskiego? Miasto przekonuje, że rozpoczęcie prac nie jest zagrożone.

Zakładamy, że rozbudowa mostu będzie przebiegała zgodnie z harmonogramem – odpowiada prezydent Michał Zaleski.

Nie została pominięta kwestia bezdomnych. W dalszym ciągu mogą oni zgłaszać się do schronisk dla bezdomnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *