Niedługo w Toruniu rusza sklep socjalny. Skorzysta blisko 3 tys. toruńskich rodzin

Box2 Wiadomości

Klucze do dwóch miejskich lokali przy ul. Gagarina 152 w Toruniu zostały dziś przekazane Fundacji Wolne Miejsce przez prezydenta Michała Zaleskiego. W jednym z nich powstanie pierwszy w mieście sklep socjalny, a w drugim towarzysząca mu kawiarenka. Ceny w “Spichlerzu” mają być o min. 50 proc. niższe niż w zwykłych sklepach, a zakupy będą mogli w nim zrobić m.in. podopieczni MOPR-u.

Na dzisiejszym briefingu prasowym odbyło się przekazanie kluczy Fundacji Wolne Miejsce, która będzie tworzyć pierwszy w Toruniu sklep socjalny. Podpisano także stosowną umowę pomiędzy fundacją, a gminą miasta Toruń. Zamysłem sklepów socjalnych jest wsparcie osób, które potrzebują pomocy i nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi, pozwalającymi na korzystanie z tradycyjnych sklepów. W sklepie socjalnym “Spichlerz” przy ul. Gagarina 152 ma być taniej. I to znacznie.

Produkty będą co najmniej 50 proc. tańsze niż w tradycyjnym sklepie. Jak to możliwe? Jako fundacja pozyskujemy produkty z krótką datą przydatnością, choć oczywiste w pełni wartościowe. To zgodne z ideą zero waste, czyli niemarnowania, w tym wypadku żywności. Podobnie chemia gospodarcza, wystarczy nieprawidłowy nadruk i produkt jest utylizowany. Nasza fundacja przeciwdziała takim praktykom – mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

Wiele rodzin potrzebuje takiej inicjatywy. Szacujemy, że z nowopowstałego sklepu socjalnego skorzysta blisko 3 tys. toruńskich rodzin – dodaje prezydent Michał Zaleski. – Zdecydowaliśmy, że najemca lokalu, który będzie prowadził w nim sklep socjalny, będzie za najem płacił symboliczną złotówkę. Rezygnujemy z fragmentu dochodów budżetowych po to, żeby ludzie o słabszej kondycji ekonomicznej skorzystali z możliwości, jaką dają sklepy socjalne.

Sklep to nie wszystko. W lokalu naprzeciwko powstanie także kawiarenka, której celem będzie integracja lokalnej społeczności.

Chcemy nie tylko sprzedawać, ale też pomagać poprzez rozmowy. W kawiarence będzie można usiąść, porozmawiać z wolontariuszami, spędzić czas w atmosferze serdeczności – wyjaśnia Mikołaj Rykowski.

Kawiarenka ma być otwarta jednak dla wszystkich, bez względu na status majątkowy. Kiedy planowane jest otwarcie sklepu i kawiarenki? Jak najszybciej. Teraz fundacja będzie finiszować z pracami wykończeniowymi, polegającymi m.in. na wyposażeniu pomieszczeń czy dostosowaniu wejścia do sklepu dla osób z niepełnosprawnościami. Plany zakładają także, aby w pobliżu tego miejsca powstała jadłodzielnia.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *