Nietolerancja wobec obcokrajowców w Polsce to wciąż duży problem? Licealistki z Torunia ruszają z projektem „Tworzymy jedność”

Box2 Polecamy Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Mają dopiero 16 lat, ale nie boją się podejmować kontrowersyjnych tematów. Licealistki z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu chcą edukować o nietolerancji w stosunku do cudzoziemców. Wobec ostatnich zmian w sytuacji międzynarodowej, nie pozostają także obojętne na wojenną krzywdę Ukraińców.

Olimpiada Zwolnieni z Teorii, polegająca na realizowaniu autorskich projektów społecznych przez studentów i licealistów, cieszy się coraz większą popularnością. W chwili obecnej prawie 12,5 tys. uczestników z całej Polski realizuje ponad 3,3 tys. projektów. Wśród nich są także przyjaciółki z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu – autorki projektu społecznego pn. „Tworzymy jedność”. 

– Chcemy edukować innych ludzi na temat braku tolerancji wobec obcokrajowców. Naszym głównym celem jest zorganizowanie reklamy społecznej, dzięki której będziemy mogły przybliżyć odczucia osób innej narodowości na temat życia w Polsce. Niestety, jest w Polsce wielu obcokrajowców, którzy czują się dotknięci brakiem tolerancji – opowiada Agata Rumińska, jedna z członkiń zespołu. – Chodzi nam o to, aby pokazać, że wszyscy jesteśmy tacy sami, bez względu na miejsce pochodzenia.

Autorki projektu zamierzają przeprowadzić wywiady z osobami innej narodowości, które mieszkają w Polsce i spotkały się z aktami nietolerancji. Poszukiwania osób chętnych, by wystąpić przed kamerą, nie były łatwe.

– Szukałyśmy chętnych przez media społecznościowe, ale wiele osób nie chciało zgodzić się na wywiad. Udało nam się jednak znaleźć kilku zainteresowanych, którzy opowiedzą przed kamerą o swoich doświadczeniach – mówi Agata Rumińska. – Od strony technicznej pomagać nam będą koledzy z klasy o profilu fotograficznym.

Wywiady będą nagrywane nie tylko w Toruniu, ale także w innych miastach Polski, m.in. w Poznaniu. Realizacja przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez finansowego wsparcia z zewnątrz. Szukanie sponsorów i wnioskowanie o dotacje to, jak przyznają autorki projektu, okazja do zdobycia cennego na rynku pracy doświadczenia w pozyskiwaniu funduszy.

Naszym głównym źródłem finansowym będą aukcje, wystawiane na portalu Allegro Lokalnie. Ze sprzedaży produktów różnych firm, które zechciały w ten sposób nas wesprzeć, będziemy pozyskiwać środki na realizację projektu – tłumaczy Agata Rumińska.

Początkowe plany rozdysponowania finansowego wsparcia musiały jednak ulec zmianie wobec ostatnich wydarzeń na arenie międzynarodowej. Daria, Weronika i Agata nie pozostały obojętne wobec rosyjskiej agresji i okazały solidarność z narodem ukraińskim.

– Postanowiłyśmy część uzbieranych pieniędzy przeznaczyć na wsparcie Ukrainy. Dodatkowo jesteśmy odpowiedzialne za organizację zbiórki darów dla uchodźców w naszej szkole. Zebrane artykuły będziemy przekazywać toruńskiemu PCK. W ten sposób chcemy pomóc – dodaje Agata Rumińska.

To nie pierwszy projekt społeczny toruńskich licealistek. W zeszłym roku, także w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, realizowały one projekt pn. „Świat emocji okiem malucha”. Jego celem było edukowanie najmłodszych mieszkańców miasta na temat emocji. „Tworzymy jedność” to kolejny, ale na pewno nie ostatni, projekt nastolatek z Torunia.

– Swoją przyszłość także wiążemy z tego typu społeczną działalnością, chciałybyśmy co roku móc realizować projekty, dzięki którym pomagamy innym. To nie tylko ciekawe, ale też bardzo rozwijające doświadczenie – podsumowuje Agata Rumińska.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.