Niskie rachunki za ogrzewanie elektryczne? Sprawdzamy, czy jest to możliwe

Box2 Wiadomości

Niskie rachunki za ogrzewanie, niemal 100 proc. sprawności systemu grzewczego, wysoka klasa energetyczna i minimalne oddziaływanie na środowisko. To najważniejsze zalety ogrzewania elektrycznego, które staje się popularną alternatywą nie tylko dla tradycyjnych źródeł ogrzewania, ale nawet dla pomp ciepła.

Na polskich osiedlach coraz częściej pojawiają się domy pasywne i energooszczędne. Inwestorom zależy nie tylko na obniżeniu rachunków, ale także na zmniejszeniu negatywnego oddziaływania na klimat. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą producenci systemów grzewczych, oferując elektryczne podłogowe ogrzewanie akumulacyjne – jedno z najbardziej racjonalnych źródeł ciepła w nowoczesnych budynkach.

– Twierdzenie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie, to często powielany mit. Okazuje się, że jego eksploatacja jest cenowo podobna do eksploatacji powietrznych pomp ciepła oraz znacznie tańsza od ogrzewania olejowego. Jak to jest możliwe? System ogrzewania akumulacyjnego pobiera energię tylko z taryf tanich i umożliwia gromadzenie energii cieplnej. W efekcie rachunki za ogrzewanie są znacznie niższe, a komfort cieplny jest utrzymywany w pomieszczeniach przez całą dobę – tłumaczy konsultant z firmy Automatik Elektrociepło w Toruniu. – Ogrzanie energooszczędnego domu jednorodzinnego o pow. 120 m2 w systemie akumulacji, przy aktualnie obowiązujących taryfach, to koszt ok. 2,4 tys. zł rocznie. Ten koszt będzie jeszcze niższy, jeśli zdecydujemy się na fotowoltaikę.

Przeciwnicy tego systemu zwracają uwagę na wysokie koszty montażu, sięgające ponad 20 tys. zł dla domu o średnim zapotrzebowaniu energetycznym. Nie wspominają jednak przy tym o wysokich oszczędnościach, jakie można wypracować już na etapie budowy nowego obiektu. Warto zwrócić uwagę na brak dodatkowych kosztów wstępnych, które występują chociażby przy ogrzewaniu gazowym (doprowadzenie medium do działki). Nie trzeba także budować dodatkowych kominów czy pomieszczeń na kotłownię. Pozwala to już na samym początku zaoszczędzić ok. 20 tys. zł, co odpowiada kosztom ogrzewania domu prądem w okresie aż 10 lat!

– Kolejne oszczędności inwestor może wypracować w trakcie samego okresu eksploatacji. Nie musi się bowiem martwić koniecznością częstych napraw czy wymiany zużytych elementów systemu na nowe. Ogrzewanie akumulacyjne charakteryzuje wysoka trwałość – na nasze systemy udzielamy 20 lat gwarancji – dodaje ekspert z Automatik Elektrociepło Toruń. – Poza tym, sprawność naszych systemów dochodzi do niemal 100 proc., co oznacza, że właściciele nieruchomości nie muszą się zmagać ze stratami ciepła, co także pozytywnie wpływa na stan ich portfela.

Użytkownicy systemu ogrzewania elektrycznego cenią sobie ponadto wygodę użytkowania. Ogrzewaniem można sterować z dowolnego miejsca za pośrednictwem aplikacji. Ilość ciepła i odpowiedni rozkład temperatur pozwalają z kolei kontrolować czujnik pogodowy z możliwością samoadaptacji i sterowniki w poszczególnych pomieszczeniach.

– Na koniec warto podkreślić, że zdecydowanie najlepsze efekty klient może osiągnąć przy połączeniu systemu ogrzewania elektrycznego z panelami fotowoltaicznymi – podsumowuje ekspert z Automatik Elektrociepło Toruń.

Chcesz dowiedzieć się więcej o systemach elektrycznego podłogowego ogrzewania akumulacyjnego? Wejdź na www.elektrocieplo.pl.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *