No nareszcie! Wiemy, kiedy zostanie otwarty drugi wiadukt na ul. Łódzkiej

Box2 Wiadomości
Fot. FOCUS ART Antonowicz Błażej/Miejski Zarząd Dróg w Toruniu

W najbliższy piątek (10 maja) ok. godz. 10 pierwsze samochody przejadą po południowym wiadukcie na ul. Łódzkiej, który powstał w ramach przebudowy tej trasy między ul. Lipnowską a Zdrojową.

Ul. Łódzka miała być w całości gotowa już w ub.r. Brakującym elementem całej “układanki” był jednak południowy wiadukt nad linią kolejową Toruń – Kutno. Problemy pojawiły się podczas rozbiórki poprzedniego obiektu.

Okazało się bowiem, że część fundamentów starego wiaduktu znajduje się pod torami kolejowymi. Trzeba było więc przeprojektować konstrukcję estakady i posadowić ją poza starymi starymi fundamentami.

Przesunęło to jednak harmonogram budowy nowego wiaduktu i zakończenia całego projektu. Pierwotnie miał on potrwać do października 2018 r. Kiedy skorzystamy z południowego wiaduktu?

Pierwsze samochody na ten obiekt wjadą w najbliższy piątek (10 maja) ok. godz. 10. Wiadukt uzyskał już wszystkie wymagane zezwolenia. Tego dnia dla kierowców zostanie też udostępniony bajpas umożliwiający bezkolizyjny przejazd (z ominięciem ronda Pileckiego) w kierunku Łodzi.

– To był żmudny, ale i pracochłonny okres. Po zakończeniu prac na wiadukcie, próbach obciążeniowych obiektu rozpoczął się czas pozyskiwania stosownych zezwoleń, które zapewniają dopuszczenie go do ruchu. Uzyskaliśmy dokumenty od wielu instytucji m.in. od Inspektora Nadzoru Budowlanego, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, PKP PLK, Straży Pożarnej i Policji – wylicza Krzysztof Futro, kierownik budowy z firmy PBDI, wykonawcy inwestycji.

Na Łódzkiej pozostały tylko roboty wykończeniowe. Chodzi o uzupełnienie krawężników na przejazdach i likwidację wszystkich elementów tymczasowej organizacji ruchu. Wszystkie prace zakończą się 21 maja.

Inwestycja objęła 2,4-kilometrowy odcinek od ul. Lipnowskiej do Zdrojowej. Między Lipnowską a Włocławską powstał układ dwujezdniowy. Powstała kanalizacja deszczowa, oświetlenie uliczne i drogi wewnętrzne, a także dwa nowe wiadukty nad linią kolejową Toruń – Kutno.

Na zbiegu z ul. Włocławską powstało rondo z trzema wlotami. A dalej – do Zdrojowej – powstał układ jednojezdniowy, wzdłuż którego znalazł się ciąg pieszo-rowerowy. Poprawiono też istniejący system odwodnienia drogi (kanalizacja deszczowa i drenaże). Drogowcy przebudowali też skrzyżowanie z ul. Solankową i zamontowali nowe oświetlenie drogowe.

Na całym odcinku objętym przebudową zostały przebudowane zatoki autobusowe, zjazdy i wszystkie kolizje z istniejącą infrastrukturą techniczną. Pojawiły się też elementy technologii ITS (Inteligentne Systemy Transportowe), które mają wskazywać natężenie ruchu na najważniejszych trasach w mieście – tak, żeby omijać zakorkowane trasy.

Przebudowa ul. Łódzkiej pochłonie prawie 22 mln zł. 16,5 mln zł z tej kwoty to unijne dofinansowanie.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *