No to się zaczęło! Chopina i Wały gen. Sikorskiego są zamknięte dla ruchu

Box1 Wiadomości
fot. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu

Dziś ruszył pierwszy etap projektu tramwajowego w centrum. Ciężki sprzęt wjechał już na Wały gen. Sikorskiego (od pl. Teatralnego do al. Jana Pawła II). Jutro rozpocznie się rozbiórka torowiska i podbudowy jezdni na ul. Chopina (od al. 500-lecia do al. Jana Pawła II).

Dziś ok. godz. 8 została zamknięta północna jezdnia Wałów gen. Sikorskiego (od strony Centrum Sztuki Współczesnej) na odcinku od pl. Teatralnego do pl. Artylerii Polskiej. Wjechał tam ciężki sprzęt i rozpoczęło się zrywanie wysłużonego asfaltu z jezdni. Zniszczonego i pełnego kolein.

– Frezarka ma za zadanie zdjęcie ok. 4 tys. m kw. asfaltu – mówi Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. – Obecnie pracuje ona na Wałach gen. Sikorskiego. Następnie zacznie rozbiórkę nawierzchni na Chopina. Jutro (9 maja) rozpocznie się rozbiórka torowiska i podbudowy jezdni pod nawierzchnią asfaltową.

Północna jezdnia Wałów gen. Sikorskiego jest wyłączona z ruchu. Południowa – od strony Teatru Wilama Horzycy – jest dostępna tylko dla pojazdów MZK, taksówek i samochodów służb miejskich.

Zalecany objazd ze wschodu na most Piłsudskiego wyznaczono ulicami: z Warszawskiej w Dobrzyńską i dalej do ronda Pokoju Toruńskiego, ulicą Przy Kaszowniku przez pl. Chrapka, dalej ulicami: Przy Kaszowniku, Odrodzenia, Czerwona Droga do pl. Niepodległości, al. św. Jana Pawła II na most im. J. Piłsudskiego.

Dziś od godz. 9 linie autobusowe jadące w kierunku mostu im. Józefa Piłsudskiego jeżdżą objazdem. Linie nr 10, 12, 14, 20, 22, 27 i 32 omijają al. Solidarności i kursują Czerwoną Drogą i al. Jana Pawła II. Wozy zatrzymują się na przystanku „Odrodzenia” przy Cinema City. Linie nocne nr 01 i 03 będą się zatrzymywać przy CKK Jordanki.

Co czeka nas od piątku (9 maja)? Jutro zaczną się prace na ul. Chopina. Od godz. 4.30 zostanie wstrzymany ruch tramwajowy w ul. Bydgoskiej od ul. Sienkiewicza do al. Solidarności.

Na odcinku Odrodzenia – Reja zostanie wprowadzony autobus zastępczy nr 53, który będzie kursować co 15-20 minut. Oto jej trasa: Odrodzenia – Czerwona Droga – Mickiewicza – Sienkiewicza – Broniewskiego – Reja – Bydgoska – pl. Rapackiego – al. Solidarności – Odrodzenia.

Od jutra nie będą kursowały tramwaje linii nr 3 i 4. Zmieni się trasa przejazdu tramwajowej “piątki” – objazd przez al. Solidarności i ul. Kraszewskiego zamiast ul. Bydgoską, a z pętli Motoarena przez ul. Reja – ul. Bydgoską – ul. Sienkiewicza.

Tramwaje nocne linii 3N pojadą objazdem przez ul. Uniwersytecką – Wały gen. Sikorskiego – al. Solidarności – ul. Kraszewskiego – ul. Bema. Trasa będzie skrócona do pętli Wschodnia.

Zwiększy się częstotliwości kursów linii nr 2 – z 10 do 8 minut. Linie nr 1 i 2 na odcinku wspólnym będą kursowały przemiennie (co 4 minuty). Nastąpi korekta w odjazdach linii tramwajowej nr 1 i 5.

W tym czasie ruch samochodowy w ul. Chopina na odcinku od al. 500-lecia Torunia do al. św. Jana Pawła II odbywać się będzie po istniejącej jezdni. Następnie, po usunięciu kolizji z sieciami podziemnymi ruch kołowy zostanie przełożony na specjalnie przygotowane do tego celu torowisko. Jednocześnie zapewniony zostanie dojazd ul. Chopina od ul. Bydgoskiej do ul. Fredry. Przejazd przez skrzyżowanie ul. Chopina i al. 500-lecia Torunia dla tej relacji będzie niemożliwy, obowiązywał będzie objazd ul. Bydgoską, al. 500-lecia Torunia i dalej w prawo w ul. Chopina.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *