Nowa instytucja kulturalna w Toruniu

Box2 Wiadomości
Młyn Kultury – wizualizacja, graf. Home of Houses

3 grudnia wmurowano akt erekcyjny pod nowy ośrodek kultury. Będzie nim Młyn Kultury, który powstanie zaraz obok Centrum Nowoczesności w zabytkowym kompleksie Młynów Richtera. Południowa część budynku zostanie przeznaczona na prowadzenie działalności artystycznej. Zakończenie prac adaptacyjnych planowane jest na połowę 2020 roku.

Młyny Richtera to zespół zabytkowych budynków z XIX wieku, w których dawniej mieściła się siedziba parowych młynów zbożowych. Współcześnie kompleks został przeznaczony na cele kulturalne. W części północnej znajduje się m.in. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Mieszcząca się zaraz obok część południowa ma zostać zaadaptowana na marszałkowską instytucję kulturalną Młyn Kultury. Prace w tym kierunku rozpoczęły się w czerwcu 2019 roku. We wtorek 3 grudnia został wmurowany akt erekcyjny. Uroczystość odbyła się z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego.

Młyn Kultury to w założeniu instytucja, która będzie skupiać w swoich strukturach mediatekę Książnicy Kopernikańskiej, salę wystawową dla Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz salę teatralno-koncertową dla Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. W Młynie kultury powstanie pierwsza w Polsce profesjonalna galeria twórczości plastycznej dzieci i młodzieży. W budynku zaplanowano również powierzchnie ogólnodostępne, m.in. kawiarnię. Powierzchnia Młynu Kultury będzie wynosić 4 tys. m. kw., a jego kubatura aż 18 tys. m. sześć. Pomieszczenia użytkowo-wystawowe będą rozmieszczone na 6. piętrach. Możemy spodziewać się nowoczesnej konstrukcji architektonicznej w postaci połączenia szkła, stali i cegły.

Szacowany koszt inwestycji to ponad 30 milionów złotych. Budowa będzie finansowana z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego oraz dzięki dotacjom UE. Koniec prac zaplanowany jest na połowę przyszłego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *