Nowa linia tramwajowa w otoczeniu łąk kwietnych

Box2
fot. Łukasz Piecyk

Nowa linia tramwajowa na osiedle JAR, prowadzić będzie przez tereny zielone. W ramach tworzonego projektu zasadzone zostaną drzewa, krzewy, trawy i stworzone zostaną łąki kwietne.

Nowa linia przebiegać będzie z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego do nawrotu w ul. Strobanda. W ramach projektu “Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II“, zmodernizowane zostaną odcinki  torowisk wraz z siecią trakcyjną wzdłuż ulicy Bydgoskiej, Szosy Lubickiej, ul. Broniewskiego, Kraszewskiego, Warneńczyka i Gogi.

Tereny zielone wzdłuż linii tramwajowych, nie tylko będą estetycznie wyglądać, dobrze wpłyną na środowisko. Dzięki nawierzchni zielonej ograniczony zostanie hałas i drgania, a także zatrzymana zostanie wilgoć.

Przedsięwzięcie jest nadal w fazie projektowania. Projekt zakłada wprowadzenie zieleni w postaci traw ozdobnych i bylin oraz wysokiej w postaci drzew. Drzewa zaprojektowano w miejscach, gdzie pozwala na to uzbrojenie podziemne. Bezdrzewny pas będzie na ulicy Watzenrodego. Do nasadzeń wybrano: rozchodnik okazały (473 szt.) miskant chiński (366 szt.), rozplenicę japońską (900 szt.)ą turzycę muskogeńska (1254 szt.), turzycę Buchanana (852 szt.), dąb szypułkowy (8 szt.). Dobrano takie gatunki, które są odporne na skrajne warunki atmosferyczne oraz takie, które będą atrakcyjne przez cały rok. Powierzchnia samych łąk kwietnych ma wynieść niemal 6,9 tys. m2, a pozostałej zieleni w tym zakresie projektu – 632,7 m2.

W ramach projektu zakupionych zostanie pięć składów tramwajowych, trzy pojazdy techniczne i sześć autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *