Nowa rada miasta w statystykach: mniej kobiet, a najmłodszy klub ma…

Box2 Polityka Wiadomości
fot. nadesłane/Łukasz Piecyk/strony facebookowe kandydatów i radnych

Kurz po kampanii wyborczej już opadł. Pozostały tylko plakaty do ściągnięcia. Można więc na nową radę miasta spojrzeć w nieco inny sposób. Spójrzmy, jak wygląda ona w statystykach. 

To już wszyscy wiedzą: koalicja Obywatelska będzie mieć 10 radnych, komitet Michała Zaleskiego – ośmioro, PiS – sześcioro, a My Toruń – jednego. Do rady miasta dostało się zaledwie pięć kobiet (na 25 miejsc w radzie miasta). To: Margareta Skerska-Roman, Krystyna Żejmo-Wysocka, Danuta Zając, Kamila Beszczyńska i Dagmara Tuszyńska.

REKLAMA

Te statystyki się nieco zmienią, kiedy w miejsce prezydenta i wiceprezydentów wejdą kolejne osoby z listy. Dla porównania: rada miasta mijającej kadencji kończy prace w składzie z siedmioma paniami.

Średnia wieku osób wybranych z komitetu Michała Zaleskiego to 56 lat. W tym gronie też jest najstarszy radny – Jan Ząbik, który ma 72 lata i będzie jako radny senior otwierać pierwszą, uroczystą sesję rady miasta. Najmłodszy wśród radnych jest Jakub Hartwich. Działacz społeczny znany z sejmowego protestu niepełnosprawnych ma 24 lata.

Najmłodszy klub ma PiS. Średnia wieku to 36 lat. W przypadku Koalicji Obywatelskiej średnia wynosi 39 lat. W przypadku My Toruń trudno wyciągać średnią. Komitet ma jednego radnego – 48-letniego Macieja Karczewskiego. Średnia wieku kobiet wybranych do rady miasta to 52 lata, a mężczyzn – 42 lata.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys