Nowe autobusy trafiły do Torunia. To osiem Solarisów [ZDJĘCIA]

Box2 Fotogalerie Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Osiem nowych autobusów marki Solaris zasiliło wczoraj tabor toruńskiego MZK. Ma to być kolejny krok w kierunku poprawy jakości podróżowania komunikacją miejską i odejścia od starych pojazdów, kursujących wciąż po ulicach Torunia. Wczoraj odbyło się przekazanie nowych nabytków.

Niespełna 10,5 mln zł – tyle miasto wyłożyło na nowe autobusy. Kolejnych osiem Solarisów oznacza, że autobusowa flota MZK liczy już łącznie 150 pojazdów: 50 MAN-ów (w tym 14 hybryd), 85 Solarisów (w tym jedna hybryda), 5 Ursusów i 10 Jelczy.

– Kupujemy nowe autobusy, nowe tramwaje. Podpisaliśmy umowę na dostawę pięciu nowych tramwajów, a 17 takich, także nowoczesnych już mamy. Mamy też kilkanaście autobusów hybrydowych, a w ubiegłym roku podpisano umowę na zakup sześciu autobusów elektrycznych. I najnowszy zakup – osiem autobusów zasilanych olejem napędowym, ale z silnikami spełniającymi najwyższe normy Euro 6. Takie zakupy to oczywiście niebagatelny koszt, ale warto wymieniać tabor, by torunianom podróżowało się coraz lepiej – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Wymiana ma także oczywiście wpływ na środowisko naturalne, nasz transport publiczny jest coraz bardziej ekologiczny. Uczestniczymy obecnie w konkursie na zakup kolejnych 10 autobusów elektrycznych w ramach programu „Zielony transport publiczny” i będziemy takie działania kontynuowali.

– Autobusy są wyposażone w silniki spełniające najnowsze normy EURO 6, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, niskopodłogowe, 12-metrowe, wyposażone między innymi wsystem cyfrowego monitoringu wizyjnego przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy, automat do sprzedaży biletów, klimatyzację, WIFI, ładowarki USB oraz system detekcji i gaszenia pożaru komory silnika – dodaje prezes MZK w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki.

To jednak nie koniec działań miasta w zakresie poszerzania taboru MZK. Jeszcze w ubiegłym roku podpisano umowę, dzięki której w przyszłym roku do Torunia trafi kolejnych sześć Solarisów. Tym razem będą to jednak autobusy elektryczne. Wraz z nimi pojawi się infrastruktura do ich ładowania. Następne 10 autobusów elektrycznych może pojawić się w Toruniu niewiele później – już w 2023 roku. Zależeć będzie to od tego, jak zostanie rozpatrzony wniosek o dofinansowanie w ramach programu “Zielony transport publiczny”. Ponadto, MZK planuje ogłoszenie przetargu na kolejnych 5 autobusów zasilanych olejem napędowym. Ich dostawa planowana jest na przyszły rok.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *