Nowe oblicze toruńskiej cerkwi

Box2 Inne Wiadomości
Fot. Adam Zakrzewski

Fasada cerkwi prawosławnej przy ulicy Podgórnej 69 została odrestaurowana. Oficjalne poświęcenie budynku, z towarzyszącą mu mszą miało miejsce 8 grudnia. W uroczystości wziął udział prezydent Torunia, Michał Zaleski.

Nowa fasada znów przybrała tradycyjny cerkiewny kolor. Jej deski zdobi błękit, otaczający okna, z których część została wymieniona. Piętrząca się nad nimi kopuła, wraz z pokryciem dachu i elementami elewacji również została odnowiona. System alarmowy budynku został zmodernizowany, tak jak instalacja odgromowa, dzięki której cerkwi ma nie naruszyć żaden piorun. Parafia otrzymała z dotacji konserwatorskiej z Urzędu Miasta 50 tys. zł na remont.

– Toruń od 2006 roku włącza się w kolejne etapy rewitalizacji i modernizacji tego obiektu – przekonuje prezydent Torunia, Michał Zaleski. – Także w tej ostatniej części, a więc w rewitalizacji hełmu i elewacji uczestniczyliśmy z radością. Doceniamy znaczenie zabytków drewnianych, takich jak ten, jak i tych ważnych dla miasta ceglanych czy murowanych. Zdajemy sobie sprawę, że ośmiowieczne miasto ma różne ślady historii, ale przede wszystkim ma najpiękniejszy ślady – ślady kultu religijnego. Do nich zaliczamy również świątynię przy ulicy Podgórnej 69.

Parafia pw. św. Mikołaja Cudotwórcy powstała w latach 20. ubiegłego wieku. Wcześniej budynek zajmował kościół ewangelicko-luterański. Prawosławni przejęli i dostosowali go do własnych potrzeb w 1939 roku, przenosząc się ze zboru ewangelickiego przy Rynku Nowomiejskim. Wewnątrz znajdziemy obecnie przedmioty pochodzące ze zburzonych cerkwi na Kujawach oraz dary od parafian. Parafia ma charakter diasporalny.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *