Nowe projekty trasy średnicowej. Projektanci posłuchali mieszkańców!

Box2 Polecamy Wiadomości
Tak będzie wyglądało kolejne rondo turbinowe w Toruniu. Ma znaleźć się między ul. św. Józefa a trasą średnicową. Fot. Materiały poglądowe z MZD

Na zebraniu Rady Okręgu Chełmińskie dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Rafał Wiewiórski zaprezentował efekt prac projektantów po konsultacjach społecznych dotyczących III etapu trasy średnicowej.

Rada Okręgu ponownie zaapelowała o otwarte spotkanie, aby projektanci i decydenci mogli zaprezentować wynik swojej pracy. My prezentujemy najważniejsze zmiany, jakie nastąpiły względem wariantu inwestorskiego inwestycji. Nasi Czytelnicy będą wiedzieli pierwsi, jakie zmiany szykują drogowcy!

1. Na skrzyżowaniu średnicówki i ulicy św. Józefa znaleźć ma się rondo turbinowe. Początkowo wnioskowali o nie głównie mieszkańcy i Rada Okręgu Chełmińskie. Udało się przekonać parafię św. Józefa do tego rozwiązania. Przeciwny czteropasmowemu skrzyżowaniu ze światłami był również szpital. Można powiedzieć, że temat ronda pojawiał się w raporcie pokonsultacyjnych… w kółko.

2. Drugą największą zmianą jest to, jak ma wyglądać ul. św. Klemensa od ul. Dobrej do Śniadeckich. Przede wszystkim ma zmienić się w ciąg pieszo-rowerowy niewielkiej szerokości. Dostęp aut do tej drogi ma być bardzo ograniczony. Poza właścicielami czterech posesji z wjazdami od tej ulicy, nikt nie będzie mógł na nią wjechać samochodem.

3. Aleja prowadząca dziś od ulicy św. Klemensa/Śniadeckich będzie miała podobny kształt i szerokość, jak na wizualizacjach zaprezentowanych podczas konsultacji, jako wariant inwestorski. To, co ma się zmienić to to, że pozostanie ona ciągiem pieszo-rowerowym. Niestety, projektanci chyba zapomnieli na projekcie o poprawieniu wymiarów tego ciągu i ma on 5 metrów szerokości, chociaż na spotkaniu mówiono o 4,5. Są to tylko wstępne szkice, możemy się zatem spodziewać poprawek. 

4. To, co się nie zmieniło to skrzyżowanie ulicy Kaszubskiej z trasą średnicową. Nadal prezentuje się w dość skomplikowany sposób. Na radzie okręgu zaproponowano, aby ulicy Kaszubskiej nie przedłużać w stronę Balonowej i utworzyć tam ciąg pieszo-rowerowy. Nadal dwa domy na końcu ulicy Grunwaldzkiej przeznaczone są do rozbiórki.

5. Nadal w koncepcji projektantów pojawia się kładka za ul. Źródlaną a drogą do Hospicjum “Nadzieja”. Ma być ona elementem osobnego projektu. 

A co Wy sądzicie o tych pomysłach? Czy przyszlibyście na kolejne spotkanie konsultacyjne?

Czekamy na opinie: a.zglinska@tylkotorun.pl.

Tagged