Nowy basen na Bażyńskich rośnie aż miło!

Box2 Polecamy Wiadomości
fot. Małgorzata Litwin/UMT

Rozbudowa pływalni przy ul. Bażyńskich jest realizowana zgodnie z harmonogramem. Jeśli zostanie utrzymane takie tempo prac z obiektu skorzystamy we wrześniu 2020 r. Co do tej pory udało się zrobić?

Mimo mrozu prace przy basenie postępują. I są realizowane zgodnie z założonym wcześniej harmonogramem.

– Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem – potwierdza Aleksander Dybiński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. – W 80 proc. wykonane są sieci wodno-kanalizacyjne. Gotowe są konstrukcje żelbetowe płyt fundamentowych oraz ściany. Trwają prace montażowe stropów nad piwnicą oraz roboty murarskie na parterze w części rekreacyjnej. Oczekujemy na wyniki ekspertyzy niecki dużego basenu, od której uzależnione są dalsze prace przy niej.

Wykonanie takiej ekspertyzy już po opróżnieniu niecki z wody zalecił wykonawca dokumentacji projektowej. Jej wyniki wskażą, czy będzie można ją wykorzystać, np. wzmacniając ją stalowym wkładem, czy też będzie konieczna budowa nowej niecki dużego basenu.

Tę inwestycję nazywa się modernizacją i rozbudową. Ze starego obiektu może pozostać jednak tylko właśnie ta niecka dużego basenu. Pozostałe elementy będą nowe.

Docelowo kompleks będzie mieć trzy kondygnacje i powierzchnię użytkową ponad 5 tys. m kw. Na parterze znajdą się kawiarnia, pięć saun oraz dwie salki do squash.

Pierwsze piętro przeznaczone jest na strefę basenową z szatniami. Dawna niecka po pogłębieniu ma służyć jako basen sportowy, a obok niego znajdą się dwa baseny rekreacyjne i rwąca rzeka.

Jeden z mniejszych basenów zostanie wyposażony w ruchome dno, dzięki czemu będzie mógł być wykorzystywany np. do nauki pływania, kąpieli dla najmłodszych, zajęć rehabilitacyjnych.

W tej strefie znajdą się dwie zjeżdżalnie. Z tego poziomu wyjdziemy także do basenu zewnętrznego. Na ostatniej kondygnacji powstaną dwie salki gimnastyczne, sale konferencyjne i pomieszczenia administracyjne.

Dużo zmian szykuje się także wokół pływalni. Zaplanowano tam m.in. tor dla rolkarzy, siłownię zewnętrzną, górki dla saneczkarzy, plac zabaw dla małych i starszych dzieci, tereny zieleni z ławeczkami, wybieg dla psów. Nowością będzie też wodny plac zabaw z 12 różnymi urządzeniami.

Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Będą mieć do dyspozycji: windę z kabiną o wymiarze 140 na 110 cm, ogólnodostępną toaletę, wejście do budynku z poziomu terenu i drzwi bez progów.

Basen ma zostać uruchomiony do końca sierpnia 2020 r. Inwestycja pochłonie blisko 42 mln zł netto. Realizuje ją firma Erbud na podstawie projektu szczecińskiej pracowni MD Polska.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *