Nowy kompleks szpitala na Bielanach coraz bliżej ukończenia

Box2 Wiadomości Województwo box
Fot. Sky Drone Studio dla KPIM

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu idzie pełną parą. Obecnie montowany jest łącznik między nowym budynkiem głównym, a pawilonem psychiatrii. Jest to ostatnia tak duża konstrukcja, jaka musi zostać wykonana przy placówce. Trwająca epidemia spowodowała wiele trudności na budowie, jednak prace wykończeniowe i montaż sprzętu trwają.

Powietrzny łącznik został zmontowany na ziemi, by ostatecznie spocząć na betonowych podporach na wysokości pierwszego piętra. Stalową konstrukcję tworzą 122 elementy. Łącznik ma zostać ukończony w lipcu.

Gotowy jest budynek administracyjny – jeszcze w maju mają się tam odbyć pierwsze przeprowadzki. Poza szpitalnymi biurami, znajdą się tam również pracownia cytostatyków oraz pracownia patomorfologii. Znaleźć się miał tutaj także robot apteczny, jednak z powodu koronawirusowych obostrzeń, ta część została na razie wstrzymana. Również pawilon dla oddziałów zakaźnych i przychodni przyszpitalnych został ukończony. Obecnie spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne oczekuje na pozwolenie na użytkowanie.

– Inwestycja na Bielanach jest kontynuowana mimo trudności kadrowych firm wykonawczych, wynikających z obostrzeń przeciwepidemicznych, oraz problemów z dostawami materiałów i podzespołów. Niestety, absencja pracowników na jakimś odcinku powoduje, że do pracy nie mogą przystąpić kolejni podwykonawcy. Liczymy się z opóźnieniami, ale mam nadzieję, że tegoroczny termin zakończenia inwestycji zostanie dotrzymany – mówi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Pracownicy budowy mają skrócony czas pracy, a firmy zapewniły im środki ochrony osobistej. Używane są też środki dezynfekujące. Na poszczególnych odcinkach budowy wprowadzono limity pracujących. Łącznie przy budowie pracuje około 130 osób.

Koszt budowy nowego kompleksu WSZ w Toruniu wynosi 560 mln zł, z czego około 200 mln zł to koszty nowoczesnego sprzętu medycznego. To obecnie najważniejsza inwestycja województwa w sektorze służby zdrowia, a możliwa jest dzięki samorządowemu wojewódzkiemu programowi modernizacji najważniejszych w placówek służby zdrowia w Kujawsko-Pomorskiem. Planowo prace mają zakończyć się późną jesienią obecnego roku.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *