Nowy pomost z pływającą sceną odebrany. Tak się prezentuje [ZDJĘCIA]

Box2 Region Wiadomości
fot. Urząd Miasta Chełmży

W ekspresowym tempie przy plaży Ustronie nad Jeziorem Chełmińskim powstał nowy pomost ze sceną. Choć pierwotnie budowa miała potrwać do 19 kwietnia, już dziś obiekt przechodził odbiór techniczny.

Przypomnijmy: demontaż starego pomostu i budowa nowego rozpoczęły się 1 kwietnia. Zaledwie w dziewięć dni nowa konstrukcja pływająca ze sceną i miejscem dla ratowników była gotowa do odbioru technicznego.

To jedna z największych w tym roku inwestycji nad jeziorem w Chełmży. Stary pomost rekreacyjny przy plaży miejskiej „Ustronie” na chełmżyńskim Bulwarze 1000-lecia – na wysokości ul. Łaziennej – już dawno miał za sobą lata świetności. Dlatego też urząd miasta zdecydował się o zamontowaniu tam zupełnie konstrukcji o standardach na miarę obecnych czasów.

W szybkim tempie zniknęła drewniana nawierzchnia, po której chodziliśmy, siedzieliśmy lub leżeliśmy, zażywając „słonecznej kąpieli”. Następnie przyszedł czas na wbite w dno jezioro pale, na których opierała się dawna konstrukcja.

Stary pomost miał ok. 100 m długości i ok. 1,5 m szerokości. Nowa konstrukcja jest nieco większa. Liczy łącznie ok. 111 m długości. Co różni ją od poprzedniej? To pomost pływający – już bez pali wbitych w dno.

– Jego konstrukcja jest niezależna od wahania się poziomu lustra wody – wyjaśnia Zdzisław Stasik, naczelnik wydziału gospodarki miejskiej chełmżyńskiego magistratu. – Nowy pomost został zakotwiczony do dna, żeby nie pływał po jeziorze w sposób dowolny. Konstrukcja będzie się utrzymywać na powierzchni wody dzięki pływakom wypełnionym styrodurem lub styropianem. Nawierzchnia pomostu została pokryta podkładem z drewna modrzewiowego impregnowanego ciśnieniowo.

Na nowym pomoście powstało też miejsce dla ratowników (o wymiarach 4,8 na 5 m), a także pływająca scenę do organizacji różnorakich imprez (o wymiarach 12 na 9 m). Do sceny został doprowadzony również prąd.

Oprócz tego wszystkie pomosty i scena – m.in. z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników – zostały wyposażone w drewniane balustrady od strony jeziora. Będzie można tam także korzystać z trapów oraz drabinek kąpielowych. Pływająca scena zaś będzie mieć przenośne zadaszenie.

Nowy pomost miał być gotowy najpóźniej do 19 kwietnia. Jego wykonawcy – firmie Dekar – udało się jednak zrealizować prace znacznie szybciej. Konstrukcja dziś przeszła odbiory. Budowa pomostu była finansowana w całości z budżetu miasta. Całe zadanie pochłonie blisko 680 tys. zł.

Ustronie to jedna z czterech miejskich plaż nad Jeziorem Chełmżyńskim. Znajduje się tam najwięcej atrakcji dla wypoczywających m.in. boisko do siatkówki, zaplecze gastronomiczne, toalety, plac zabaw, miejsce do grillowania czy wypożyczalnia sprzętu wodnego. Plaża jest strzeżona przez zespół ratowników. Jest czynna w sezonie letnim, którym rozpoczyna się po zakończeniu roku szkolnego i trwa do końca sierpnia.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *