Nowy rower miejski ruszy 1 sierpnia. Skorzystamy z rowerów z elektrycznym wspomaganiem

Box2 Wiadomości
fot. BikeU

Trwają przygotowania do uruchomienia nowego Toruńskiego Roweru Miejskiego. Po trwającej już półtora roku przerwie w korzystaniu z tej formy komunikacji system wróci do Torunia 1 sierpnia. Taką datę uruchomienia wskazał nowy operator – firma BikeU.

Przypomnijmy: 17 maja br. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu podpisał umowę z nowym operatorem roweru miejskiego – BikeU. Firma ma bogate doświadczenie w świadczeniu takich usług. Ma swoje systemy m.in. w Krakowie, Łodzi czy Bydgoszczy.

Firma ma 75 dni na uruchomienie systemu od daty zawarcia umowy. A zatem powinna uruchomić swój system na przełomie lipca i sierpnia. Właśnie trwają przygotowania.

– Mamy ręce pełne pracy – mówi Marcin Jeż, dyrektor ds. inwestycji i rozwoju w firmie BikeU. – Mieszkańcy Torunia pod długiej przerwie już nie mogą doczekać się, aż na ulicach pojawią się miejskie jednoślady, chcemy zatem jak najszybciej wystartować. Rozpoczęliśmy już szereg przygotowań z tym związanych, wszystko po to, aby uruchomić system jeszcze w lipcu. Zgodnie z umową mamy czas do 1 sierpnia.

System zyska nową nazwę – Torvelo. Będzie większy i nowocześniejszy niż poprzedni. Nowy logotyp będzie nawiązywać do kolorystyki toruńskich tramwajów wybranej przez mieszkańców. System ma się składać z 51 stacji i 510 jednośladów. Będzie aż 11 stacji sponsorskich – pierwszymi sponsorami będą Neuca i Centrum Handlowego Kometa.

Opłaty? Za przejażdżkę do 20 minut nie zapłacimy ani złotówki. Godzina jazdy będzie kosztowała 1 zł, od 61 do 120 minut – 3 zł, od 121 do 180 minut – 5 zł, a każda następna godzina – 7 zł. Kaucja inicjalna będzie wynosić 10 zł i jest w całości wykorzystywana na opłaty za wypożyczania rowerów. W przypadku jej niewykorzystania jest opłatą zwrotną.

Torvelo będzie mieć swoją stronę facebookową, call center i witrynę internetową z regulaminem, formularzem rejestracyjnym, instrukcją korzystania z systemu, najczęściej zadawanymi pytaniami i mapą systemu z lokalizacjami stacji. Będzie można korzystać także z aplikacji na urządzenia mobilne. Za jej pomocą zgłosimy m.in, awarię roweru lub stacji.

– Wszystkie rowery będą wyposażone w aktywny GPS – mówi Marcin Jeż. – Jednym z innowacyjnych elementów, które wprowadzimy do systemu będą rowery ze wspomaganiem elektrycznym. Na początek na ulice Torunia wyjedzie 10 elektryków tzw. 5 generacji. Sezon będzie trwał od 14 lutego do 23 grudnia w latach 2020-22 oraz kończył się 23 grudnia również w obecnym sezonie.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

2 thoughts on “Nowy rower miejski ruszy 1 sierpnia. Skorzystamy z rowerów z elektrycznym wspomaganiem

  1. Dobrze ,że wystartowali tylko dlaczego rowerów jest o sto!!!za mało. warto się przyjrzeć tym działaniom nowego operatora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *