O drogach, wodzie i inwestycjach. Ostatnie spotkanie prezydenta Torunia z mieszkańcami Bydgoskiego Przedmieścia… bez prezydenta

Box2 Wiadomości
Fot. Michał Ciechowski

Ostatnie ze spotkań prezydenta z mieszkańcami Torunia odbyło się w Szkole Podstawowej nr 11 na Bydgoskim Przedmieściu. W imieniu przebywającego w sanatorium Michała Zaleskiego, udział w zebraniu wziął zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się od dyskusji przy stolikach, w trakcie których mieszkańcy mogli zgłaszać swoje propozycje do budżetu miasta, w ramach konsultacji społecznych dokumentu. Następnie obejrzeli dwie prezentacje dotyczące budżetu miasta i rozwoju Torunia.

Przedstawiciele magistratu zaprezentowali także szczegółowy plan modernizacji mostu im. Józefa Piłsudskiego, funkcjonowania przeprawy tymczasowej oraz prac związanych z modernizacją dróg i torowisk w mieście. Te prowadzone będą także na osiedlu Bydgoskie Przedmieście.

Do połowy 2020 r. przebudowana zostanie ul. Popiełuszki i znajdujący się obok ciąg pieszo-rowerowy. Ten powstanie też przy basenach w okolicy Centrum Targowego Park i wzdłuż ul. Łukasiewicza do granicy miasta.

Nową konstrukcję drogową, oświetlenie i chodniki zyska ul. Kochanowskiego. Wspólnie z toruńskimi Wodociągami przebudowana zostanie ul. Kasprowicza.

W ramach poprawy bezpieczeństwa kierowców przebudowane zostanie rondo na pl. Hoffmana. Koszt zmian i postawienia sygnalizacji świetlnej wyniesie 350 tys. zł.

Zmiany zajdą także w znajdujących się na terenie Bydgoskiego Przedmieścia instytucji edukacyjno-kulturalnych. Przy Szkole Podstawowej nr 11 powstanie miasteczko rowerowe, stacja naprawy rowerów i plac zabaw. Inwestycja kosztować ma 550 tys. zł, z czego 370 tys. zł wyniesie dofinansowanie z Unii Europejskiej. Planowany termin zakończenia prac to koniec września 2019 r.

Przy Zespole Szkół nr 26 jest budowany basen rehabilitacyjny. Obiekt udostępniony zostanie w drugiej połowie roku.

Prawie milion złotych kosztować będzie adaptacja budynku przy ul. Fałata na potrzeby filii Książnicy Kopernikańskiej. Remont i przebudowa czeka także kamienicę przy ul. Bydgoskiej 74, 50-52 i ul. Mickiewicza 57. Termomodernizacja czeka zaś Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych “Młody Las”.

Z pieniędzy miejskich zostaną zagospodarowane lasy przy ul. Bema. Prace rozpoczną się w kwietniu i potrwają do lipca. W ramach zadania powstaną ciągi piesze, wybieg dla psów, plac zabaw i elementy małej architektury.

Modernizacja czeka także toruńską Motoarenę. Wkrótce wykonana zostanie ekspertyza stanu technicznego budynku, w tym konstrukcji stalowych i dachu.

W ostatniej części spotkania swoje uwagi zgłaszali mieszkańcy. W dyskusji poruszony został m.in. temat jakości toruńskiej wody, stan dróg i oświetlenia, a także sprawa usunięcia niebezpiecznych chemikaliów z terenu działki przy ul. Bielańskiej.

Ze strony słuchaczy padły również propozycje wprowadzenia na kilku ulicach dzielnicy ruchu jednokierunkowego i modernizacji alejek w Parku na Bydgoskim Przedmieściu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *