O stanie miasta i budżecie. W przyszły czwartek sesja Rady Miasta

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk (archiwum)

Na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w czwartek 17 czerwca, odbędzie się dyskusja nad raportem o stanie Gminy Miasta Toruń oraz sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta za zeszły rok.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski, dyrektor Kancelarii Prezydenta miasta Marta Stasiuk-Lewandowska oraz skarbnik Magdalena Flisykowska przedstawili założenia tych dwóch dokumentów.

Rok 2020 stał pod znakiem pandemii, był inny niż zwykle, ale mimo tego mogliśmy w raporcie przedstawić wiele dobrych i ciekawych zjawisk w naszym mieście – powiedział prezydent.

Marta Stasiuk-Lewandowska z Kancelarii Prezydenta miasta zaprezentowała strukturę raportu o stanie miasta. Składa się on z kilkunastu rozdziałów, każdy z nich jest poświęcony innemu zagadnieniu. Pojawi się segment dotyczący działań władz miejskich w związku z pandemią koronawirusa. Oprócz tego w raporcie można przeczytać o takich sferach jak finanse, polityka społeczna, działania na rzecz seniorów i osób niepełnosprawnych, oświata i wychowanie czy kultura i turystyka. Pełna treść raport jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej: http://www.bip.torun.pl/dokumenty.php?Kod=1258373
Dyskusja na ten temat odbędzie się podczas sesji Rady Miasta 17 czerwca. Chęć zabrania głosu można zgłosić do przewodniczącego rady najpóźniej na dzień przed posiedzeniem, należy poprzeć ją listą co najmniej 150 podpisów.

O sprawozdaniu z wykonania budżetu mówiła skarbnik Magdalena Flisykowska:

Był to bezprecedensowy rok dla finansów państwa. Uruchomiliśmy mechanizm “blokady wydatków” w celu zrównoważenia ubytku dochodów. Opracowaliśmy program pomocowy “Toruń dla przedsiębiorców”. Byliśmy zmuszeni do oszczędności w wydatkach, zaczęliśmy je od siebie. Ponad 10 milionów zaoszczędziliśmy na zatrudnieniu i premiach w jednostkach polegających Urzędowi Miasta. Deficyt, który planowaliśmy na kwotę 106 milionów złotych, wyniósł 4 miliony. Wynika ze środków inwestycyjnych, otrzymania środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz sprzedaży nieruchomości. Po raz pierwszy wyemitowaliśmy obligacje komunalne, wcześniej robiły to tylko spółki miejskie. Zadłużenie na koniec 2020 roku wyniosło 1,113 miliarda złotych.

Prezydent Zaleski wspomniał także o projektach uchwał, jakie złoży w najbliższej sesji:

Sesja jest też czasem bieżących decyzji, dlatego przygotowałem 16 projektów, w tym pakiet uchwał przystąpień do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, kilka projektów dotyczących sprzedaży lub przygotowania do sprzedaży nieruchomości. Oprócz tego projekt dotyczący strategii rozwiązania problemów społecznych w latach 2021-2021.

Radni mają się też zająć dwoma uchwałami dotyczącymi Krajowego Zasobu Nieruchomości, jedna z nich o wejściu miasta w spółkę jako wspólnika, druga zaś o pozyskaniu funduszy z budżetu państwa na inwestycję. O projekcie pisaliśmy już na naszym portalu:

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *