Od grudnia będą już tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie

Polecamy Wiadomości
fot. Pixabay,com

W listopadzie zostaną zorganizowane dwie „białe soboty” dla lekarzy, którzy jeszcze nie potrafią wypisywać zwolnień za pomocą programu komputerowego.

Od 1 grudnia obowiązywać będą wyłącznie zwolnienia lekarskie wystawiane w formie elektronicznej. Lekarze, którzy nie opanowali jeszcze sztuki ich wystawiania z pomocą komputera, mają na to czas wyłącznie do końca tego miesiąca.

– Od samego początku wdrażania tego programu mieliśmy do czynienia z silnym oporem ze strony lekarzy – mówi Bożena Wankiewicz, naczelnik Wydziału Organizacji i Analiz ZUS w Toruniu. – Mimo że pozakładaliśmy lekarzom platformy usług elektronicznych, część z nich niestety nie podjęła współpracy i została przy formie papierowej. Dlatego w tej chwili kładziony jest bardzo duży nacisk na to, by po prostu zdążyć przeszkolić wszystkich do końca miesiąca. Jako ZUS robimy wszystko, by lekarze te zwolnienia wystawiali. Żeby nie zaistniała sytuacja, że pacjent odejdzie od lekarza bez zwolnienia lekarskiego, bo ten nie potrafi go wystawić albo powie, że nie ma platformy. To jest zarządzenie ministerialne i wszyscy muszą się mu podporządkować.

Toruński Oddział ZUS wraz z podległymi mu jednostkami terenowymi (Włocławek, Grudziądz, Brodnica, Lipno, Aleksandrów Kujawski, Golub-Dobrzyń, Rypin) organizuje specjalne szkolenia dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli opanować umiejętności wystawiania zwolnień za pomocą programu komputerowego. W szkoleniach mogą wziąć udział zarówno lekarze jak i asystenci medyczni.

Zajęcia nazwano „białymi sobotami” ponieważ zaplanowane je w wolne soboty: 17 listopada oraz 24 listopada – dla wszystkich tych, którzy nie mają czasu na szkolenia w ciągu tygodnia. Odbędą się one we wszystkich wymienionych placówkach ZUS w godz. 9-14. Prócz tego odbędą się one dodatkowo 17 listopada w Atrium Copernicus w Toruniu w godz. 10-15.

Przypominamy jednocześnie, że dla osób, które dysponują czasem w ciągu tygodnia roboczego odbywać się będą szkolenia od 19 listopada do 30 listopada we wszystkich oddziałach ZUS w godz. 15-18. Są to specjalnie przedłużone godziny działania ZUS dedykowane specjalnie dla tych szkoleń.

Tagged