Od kiedy most Piłsudskiego będzie zamknięty? Znamy nowy termin

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Remont i modernizacja mostu drogowego im. J. Piłsudskiego w Toruniu to pierwsze przedsięwzięcie tego typu od 1992 roku. W latach 2002 – 2004 konstrukcję dodatkowo pomalowano i zabezpieczono powłoką antykorozyjną. Nadchodzący remont będzie wiązał się ze zmianą organizacji ruchu, co może być bardzo kłopotliwe dla toruńskich kierowców. Pierwotnie prace miały ruszyć wiosną 2020 roku. Data zamknięcia mostu uległa jednak przesunięciu.

Zakres kompleksowego remontu mostu Piłsudskiego obejmuje między innymi rozdzielenie ruchu pieszego i rowerowego poprzez poszerzenie ciągów komunikacyjnych na przeprawie. Płyta pomostu zostanie naprawiona w tych miejscach, w których jest to niezbędne. Uszkodzone elementy stalowe zostaną wymienione na nowe, a cała konstrukcja metalowa zostanie zabezpieczona antykorozyjnie. Zostaną wykonane zupełnie nowe chodniki, nawierzchnia jezdni, oświetlenie, odwodnienie czy bariery drogowe. To jednak nie wszystko. Na zmodernizowanym moście pojawią się punkty widokowe i dodatkowe zejścia na Bulwar Filadelfijski i Kępę Bazarową.

Pierwszym etapem robót miało być poszerzenie półek mostu, na których znajdują się ciągi piesze i rowerowe. Na ten czas konieczne będzie zwężenie przeprawy do dwóch jezdni. Całkowite wyłączenie mostu Piłsudskiego od ruchu samochodowego planowane było początkowo na wiosnę 2020 roku. Termin zamknięcia został jednak przesunięty na czerwiec lub lipiec 2020 roku. Ruch na moście zostanie ograniczony do komunikacji miejskiej i pojazdów służb ratunkowych. Kierowcy, aby przeprawić się na drugą stronę Wisły, będą mogli korzystać z mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej. Stary most będzie można pokonać na pieszo lub rowerem. Ruch autobusów, pieszych i rowerzystów nie będzie jednak mógł być zachowany przez cały czas trwania remontu.

Wszystkie szczegóły dotyczące organizacji ruchu poznamy dopiero po wyborze wykonawcy, który przedstawi pełen harmonogram prac – tłumaczy Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD Toruń.

Do użytku zostanie oddana przeprawa tymczasowa w postaci składanego mostu typu DMS-65. Most składany zostanie zamontowany na prawobrzeżu na wysokości ul. Przybyszewskiego, a na lewobrzeżu na wysokości ul. Zagrodowej. Tymczasowa przeprawa będzie dostępna tylko dla aut do 3.5 tony oraz pojazdów służb ratunkowych. Piesi nie będą mogli z niej korzystać. Most tymczasowy musi zostać zdemontowany do zimy 2020 roku, czyli na okres, w którym na Wiśle zaczną pojawiać się kry. Możemy się zatem spodziewać, że ruch samochodowy na moście Piłsudskiego zostanie przywrócony zimą przyszłego roku.

Most tymczasowy zostanie nam wypożyczony przez wojsko. Umowa została już podpisana – wyjaśnia Agnieszka Kobus-Pęńsko.

Jeszcze nie wiadomo, jaka firma zajmie się remontem mostu. Przetarg na wykonawcę zostanie ogłoszony jeszcze w grudniu tego roku, najprawdopodobniej przed świętami. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest najpóźniej w marcu. Zanim jednak prace remontowe rozpoczną się, konieczne będzie także wyremontowanie ulic dojazdowych do przeprawy tymczasowej. Przetarg na wykonawcę remontu dróg również jest w toku. Szacunkowy koszt remontu mostu wraz z uruchomieniem tymczasowej przeprawy będzie oscylował w granicach 100 milionów złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *