Od poniedziałku zmiana organizacji ruchu na Alei św. Jana Pawła II

Box1 Wiadomości
fot. Pixabay.com

Od poniedziałku 12 października rusza kolejny etap robót w ramach projektu BiT City II. Etap ten związany będzie z pracami na alei Jana Pawła II. W pierwszej części ruch będzie prowadzony jezdnią wschodnią, czyli tą od strony Starego Miasta.

W piątek 9 października o godzinie 13:00 odbyła się zdalna konferencja prasowa, w której udział wzięli: Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT Paweł Piotrowicz, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT Marcin Kowallek, Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki i kierownik budowy, przedstawiciel firmy Balzola  Wojciech Kulpiński.

„Ruch będziemy prowadzili jezdnią wschodnią, czyli tą jezdnią od strony Starego Miasta. Ruch dwukierunkowy na odcinku od ul. Chopina do Placu Niepodległości. Te prace potrwają do 15 października, kiedy to od 16 października od godzin porannych na odcinku od ul. Chopina do Mostu Piłsudskiego ruch samochodowy również będzie odbywał się już wtedy po jezdni wschodniej, czyli przechodzimy kawałek dalej w stronę Mostu Piłsudskiego. Czyli zjeżdżając z mostu, od razu wjeżdżamy na jezdnię wschodnią od strony Starego Miasta i będziemy poruszali się tą jezdnią do Placu Niepodległości”.

– Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT Marcin Kowallek.

Od poniedziałku 19 października zamknięta zostanie jezdnia od strony Starego Miasta i ruch będzie odbywał się dwukierunkowo jezdnią wschodnią, ale już na odcinku od Placu Niepodległości do Mostu Piłsudskiego. Na tym odcinku ma także zostać wyłączona sygnalizacja świetlna, a ruchem na skrzyżowaniach kierować będą sygnaliści, którzy będą przepuszczali tramwaj na Placu Chopina i będą kierowali ruchem na przejściach dla pieszych.

W dniach 21 i 22 października wyłączona będzie możliwość wjazdu w ślimak getyński. Ruch w stronę Placu Teatralnego będzie prowadzony przez Czerwoną Drogę do Alei Solidarności.

Wcześniej cytowany już Marcin Kowallek wystosował prośbę do mieszkańców:

„Mając na uwadze te zmiany, które od 12. wystąpią, bardzo prosimy o to, żeby kto tylko może kierował się na Most Zawackiej. Tam mamy specjalnie przygotowany do tego układ drogowy po prawej stronie miasta, który został przygotowany do przenoszenia zwiększonych potoków pojazdów”

Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki poinformował natomiast o zmianie lokalizacji przystanków autobusowych w okresie wspomnianych prac.

„W pierwszym etapie prac, czyli między 12, a 14 października przystanek autobusowy, który służy pasażerom wsiadającym do autobusów jadących w kierunku Mostu Piłsudskiego, zostanie przeniesiony na nowy peron tramwajowo-autobusowy, budowany jako wyspa pomiędzy jezdniami w Alei św. Jana Pawła II. Natomiast przystanek w kierunku Alei Solidarności pozostanie w dotychczasowej lokalizacji. Po tych kilku dniach, kiedy roboty przeniosą się na drugą nitkę Alei św. Jana Pawła II, przystanek autobusowy w kierunku mostu pozostanie w dotychczasowej, czyli dzisiejszej lokalizacji, natomiast autobusy, które będą jechały w kierunku Alei Solidarności, będą zatrzymywały się na tym nowym peronie tramwajowo-autobusowym przy Placu Rapackiego, czyli tym w środku jezdni”.

Wszystkie czynności remontowe mają zakończyć się do czwartku 22 października do godzin porannych.

Na konferencji poruszony został także temat II etapu konsultacji parkingowych,  o którym pisaliśmy TUTAJ.

Obecni na konferencji zostali zapytani o system informacji parkingowej, który miał zostać wprowadzony w Toruniu. Na pytanie odpowiedział pan Marcin Kowallek:

„Obecnie mamy przygotowane dokumenty do ogłoszenia przetargu. Wystąpimy jeszcze o decyzję prezydenta i będzie można przystępować do realizacji projektu”.

Pojawiło się także pytanie o zaczynające się jutro głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego.

„Tych projektów na liście do głosowania jest 104. (…) Mieszkańcy spośród tych 104 projektów będą mogli wybierać najlepsze. (…) Jest najwięcej na liście ogólnomiejskich projektów jak zawsze. To jest 31 pozycji. A jeżeli chodzi o projekty z list lokalnych, to największą kreatywnością wykazali się mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia i ta lista jest najbardziej obszerna. Jest w tym roku jedno osiedle, i to są Stawki, gdzie nie ma ani jednego projektu na liście do głosowania”.

– mówi Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT Paweł Piotrowicz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *