Od Torunia po Chorzów. Lekkoatleci na start!

Materiały partnera Wiadomości
fot. ilustracyjne

Osiem naprawdę dużych lekkoatletycznych imprez w tym roku zorganizują trzy polskie miasta: Bydgoszcz, Toruń i Chorzów. Fani królowej sportu mogę żyć nie tylko Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi.

Rok 2020 był dla świata sportu (i nie tylko) czasem straconym, okresem wyjętym z życiorysów. Dla zawodników, którzy tygodniami lub nawet miesiącami przygotowują się do startów w najważniejszych zawodach, to była katastrofa. 2021 ma być pod tym względem lepszy, co pokazuje kalendarz lekkoatletycznych zawodów, w których trzy polskie miasta zorganizują naprawdę ciekawe i mocno obsadzone imprezy – zarówno ogólnopolskie, jak i międzynarodowe. 

Halowa lekkoatletyka tylko w Toruniu

Halową stolicą Europy w 2021 roku będzie Toruń. Właśnie rusza niezwykle mocno obsadzony mityng Copernicus Cup, a największą uwagę przyciągać będą wyniki skoków o tyczce i biegu na 60 metrów przez płotki. Będzie to jednak preludium do halowych Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy. Te pierwsze odbędą się jeszcze w lutym, te drugie na początku marca. Świat lekkiej atletyki będzie mógł skoncentrować się właśnie na tej imprezie, bo halowe MŚ zostały przeniesione na 2023 rok. 

Narodowy stadion przyciąga imprezy

Wiosna z kolei należeć będzie do Chorzowa i Stadionu Śląskiego, który od niedawna nosi nazwę Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego. Przy okazji słynny „Kocioł czarownic” w tym roku obchodzi 65-lecie swojego istnienia. Nie ma to jak uczcić urodziny ważnymi wydarzeniami. A takowymi na pewno będą majowe Mistrzostwa Świata Sztafet. Impreza już sama z sobie posiada określony prestiż, ale w tym roku dochodzi jeszcze jeden kluczowy czynnik. Podczas tych zawodów sztafety będą mogły zdobyć kwalifikacje olimpijskie. Impreza na Stadionie Śląskim będzie zarazem ostatnią szansą na wyjazd do Tokio 2021, ale pierwszą okazją na wywalczenie przepustki na Mistrzostwa Świata 2022. Polscy kibice będą mieli za kogo trzymać kciuki, bo choć damska sztafeta 4×400 m i mieszana na tym samym dystansie zapewniony udział w IO ma, to o przepustki powalczą: męska i żeńska sztafeta 4x100m oraz męska sztafeta 4×400 m. 

Przygrywka do IO w Tokio

To nie wszystko, bo w Chorzowie, zgodnie z tradycją lat ubiegłych odbędą się dwa dobrze obsadzone memoriały – Janusza Kusocińskiego oraz Kamili Skolimowskiej. W czerwcu i wrześniu fani znów będą oglądać wyniki na żywo ze Stadionu Śląskiego. Z kolei w czerwcu czołowi polscy lekkoatleci przeniosą się na stadion do Bydgoszczy, gdzie od lat odbywa się wiele imprez „królowej sportu”. W 2021 roku kalendarz może jest skromniejszy, ale powodem są inne lokalizacje i inne imprezy. Nie mniej to lekkoatletyczne miasto po raz trzeci będzie organizatorem Memoriału Ireny Szewińskiej. To wszystko będzie jednak pierwszym daniem przed daniem głównym, którym oczywiście będą Letnie Igrzyska Olimpijskie na przełomie lipca i sierpnia. Oj będzie się działo, oby tylko kibice mogli choć w części dopingować sportowców na żywo ze stadionu…

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.