Oddajemy krew dla Patryka. Ty też możesz pomóc!

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay.com

– 5 października wykryto u mnie ostrą białaczkę szpikową. Od tego właśnie dnia leżę w szpitalu, a wyniki krwi z dnia na dzień są coraz gorsze – napisał na Facebooku Patryk Wernerowicz, student UMK i apeluje o oddawanie krwi. – Z góry dziękuję Wam za pomoc. Trzymajcie kciuki!

Patryk o chorobie dowiedział się 5 października. To ostra białaczka szpikowa. Od tamtego czasu student Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK leży w szpitalu. Właśnie tam napisał apel, który zaczyna się od słów: “PILNE! POTRZEBNA KREW!!!” Post na Facebooku został udostępniony już prawie 1,3 tys. razy.

– Drodzy znajomi, nie wiem nawet jak się do Was zwrócić z moją prośbą, ponieważ nigdy nie myślałem, że znajdę się w takiej sytuacji – pisze Patryk. – Chemioterapię zaczynam od przyszłego tygodnia, ale na teraz potrzebuję krwi. Jeśli ktoś chciałby wspomóc mnie w walce z chorobą, może zgłaszać się do centrum krwiodawstwa Gagarina 212 w Toruniu do godz. 11 w celu oddania krwi. Moja grupa krwi to B Rh+, ale każda krew jest na wagę złota, ponieważ nawet jeśli nie będzie pasować do mojej, to w to miejsce podadzą mi odpowiednią krew.

Do akcji zbiórki krwi, którą rozpoczęli przyjaciele Patryka ze studiów, włączył się także UMK. Apeluje do społeczności uniwersyteckiej i mieszkańców Torunia o oddawanie krwi – Patryk bowiem, żeby skutecznie walczyć z chorobą, potrzebuje regularnych transfuzji krwi.

Aby wesprzeć leczenie Patryka, można wybrać się do najbliższej placówki krwiodawstwa – z kampusem UMK sąsiaduje toruński oddział terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Gagarina 212-216, naprzeciwko klubu „Od Nowa”. Krew na rzecz Patryka można oddać w dowolnym miejscu w Polsce.

Przy rejestracji trzeba poinformować, że oddajemy krew dla Patryka Wernerowicza i podać dane szpitala, w którym jest leczony w Szpitalu Miejskim przy ul. Batorego 17/19. Cała procedura trwa ok. godziny, jest bezpieczna oraz bezbolesna – większość ludzi czuje jedynie lekkie ukłucie igłą.

“Organizatorzy akcji zachęcają do regularnego oddawania krwi na rzecz Patryka, ponieważ czeka go długie leczenie, wymagające ciągłych transfuzji. Studenta UMK można wesprzeć niezależnie od własnej grupy krwi – każda krew oddana ze wskazaniem danych biorcy gwarantuje podanie mu takiej krwi, jakiej potrzebuje (B Rh+)” – informuje UMK.

Patrykowi będzie poświęcona najbliższa edycja „Wampiriady”, która odbędzie się 6 i 7 listopada w auli UMK. Na Facebooku znajdziemy wydarzenie poświęcone akcji.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys