Odkryto miejsce pierwszej lokalizacji Torunia [PRZEGLĄD PRASY]

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Onet pisze o odkryciu pierwszego Torunia na południe od współczesnej wsi Stary Toruń, “Nowości” sprawdzają, dlaczego kierowcy MZK są sfrustrowani, a “Pomorska” o liczeniu przez diecezje duchownych pedofilów.

1. Badacze szukali najstarszego Torunia od lat 70. XX w. Bez skutku. Udało się to zespołowi badaczy pod kierownictwem archeolog Romualdy Uziembło z Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Do poszukiwań najstarszej lokalizacji Torunia został wykorzystany samolot, z którego wykonano fotografie penetrowanego terenu. Na zdjęcia widać zarysy “wielkiego regularnego kompleksu odznaczającego się na polach uprawnych”. Badacze są przekonani, że to pozostałości pierwszej lokalizacji Torunia. Miasto miało powstać na południe od współczesnej wsi Stary Toruń w 1231 r. Było chronione wałem i fosami. Więcej w Onecie.

 

2. “Gazeta Pomorska” w swoim internetowym serwisie pisze o liczeniu przez diecezje duchownych pedofilów. Prymas Polski na niedawnym zebraniu Konferencji Episkopatu Polski zapowiedział, że powstanie raport na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

Takie przypadki ujawniła diecezja pelplińska: “od 1992 r. prowadzono tam 12 postępowań, dotyczących oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą poniżej 18. roku życia”. A diecezja toruńska? Ks. Paweł Borowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej Toruńskiej zapowiada, że “dane z kurii zostaną przesłane do Konferencji Episkopatu Polski i ujawnione dopiero w zbiorczym raporcie”.

 

3. Papierowe “Nowości” biorą pod lupę MZK i zadają pytanie, dlaczego toruński przewoźnik korzysta z przestarzałego taboru, a jego kierowcy są sfrustrowani. W listopadzie ta sytuacja może się zmienić. W przyszłym miesiącu “zostanie przedstawiona konkretna propozycja, dotycząca polityki płacowej na najbliższe lata”. Wtedy dowiemy się, na jakie podwyżki mogą liczyć kierowcy MZK. W najbliższych tygodniach będą docierać do Torunia także nowo zakupione autobusy – łącznie 35 sztuk. Więcej w wydaniu papierowym “Nowości”.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys