Odmrażanie gospodarki. Otwarte zostaną żłobki, przedszkola, hotele, muzea i galerie handlowe

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Kolejny etap redukowania obostrzeń, czyli II faza odmrażania gospodarki, wejdzie w życie w przyszłym tygodniu. Od poniedziałku 4 maja otwarte zostaną hotele, miejsca noclegowe, galerie handlowe, instytucje kultury, możliwe będzie także przeprowadzane zabiegów rehabilitacyjnych. “Wszyscy płyniemy na jednym statku, na bardzo wzburzonym oceanie. Koronawirusowy ocena targa naszym polskim statkiem bardzo mocno”, przestrzega jednak premier Mateusz Morawiecki.

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali, że liczba osób, które zdrowieją zaczyna być podobna do liczby osób, które ulegają zakażeniu.

To pierwszy taki dzień, w którym możemy powiedzieć, że przyrost osób, które zdrowieją jest znaczny. Jednocześnie widzimy, co się dzieje na zachodzie Europy. To przestroga dla nas, żebyśmy nasz system luzowania obostrzeń dostosowali do możliwości zapanowania nad koronawirusem – informuje premier Morawiecki.

Premier nawiązał do zgodnego z oczekiwaniami wypłaszczania krzywej. Zaznaczył jednocześnie, że paradoksalnie luzowanie obostrzeń może skłonić do łamania zasad dystansowania społecznego. “To jest niebezpieczne, nie róbmy tego”, przestrzegł premier Morawiecki.

Jesteśmy przekonani, że pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy, ale musimy działać ostrożnie i elastycznie. Czasami przyspieszamy luzowanie obostrzeń, ale czasem będziemy musieli zrobić krok wstecz. Taka jest natura koronawirusa – tłumaczy premier Morawiecki. – Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł bezpieczeństwa.

II faza odmrażania gospodarki wjedzie w życie w przyszłym tygodniu. Już w poniedziałek 4 maja zostaną otwarte hotele i miejsca noclegowe. Rząd zdecydował się na taki termin, aby uniknąć masowych wyjazdów na majówkę.

Majówka to czas wolny, ale nie może to być czas wolny od ostrożności – apeluje premier Morawiecki.

Od 4 maja zostaną także otwarte galerie handlowe, ale w podobnym reżimie obostrzeń, co aktualnie działające punkty handlowe. Chodzi o zasadę, że na każde 15 mkw powierzchni może przebywać maksymalnie jeden klient. Otwarte zostaną też instytucje kultury, a w dalszej kolejności także miejsca, w których można uprawiać sport na terenie otwartym. Luzowanie obejmie również możliwość przeprowadzania zabiegów rehabilitacyjnych.

Rząd wprowadził także możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli od 6 maja. Decyzje będą podejmowane przez organ założycielski każdej placówki indywidualnie. Osobom, które nie będą mogły oddać swoich pociech do przedszkola lub do żłobka, dalej będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy.

Kolejne etapy odmrażania gospodarki będą ogłaszane w cyklu dwutygodniowym. Ich wprowadzanie będzie jednak uzależnione od utrzymywania społecznej dyscypliny. Premier zastrzegł, że przywracanie pewnych elementów z życia gospodarczego będzie mogło być przyspieszone, ale pod warunkiem zachowania trzech kryteriów. Należą do nich przyrost zachorowań mniejszy niż liczba wyzdrowień, zachowywanie reżimu dystansowania społecznego oraz zapewnienie wydajności służby medycznej.

Tempo uwalniania gospodarki zależy od dyscypliny społecznej – podkreśla premier Morawiecki.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował z kolei o wprowadzeniu nowego modelu pracy dla pracowników Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych oraz Domów Pomocy Społecznej. Praca ma odbywać się w formule tydzień pracy i tydzień odpoczynku. Celem takiego rozwiązania ma być minimalizowanie ryzyka zakażenia w miejscach, w których przebywają osoby słabsze i chore. Minister Szumowski podkreślił jednak, że wszystko zależy od społecznej odpowiedzialności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *