Odporna wiosna. Terytorialsi prowadzą operację przeciwkryzysową

Box2 Wiadomości
fot. nadesłane

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej aktywnie włącza się w działania na rzecz walki z epidemią koronawirusa. Zadania realizowane są w ramach pierwszej w historii ogólnopolskiej akcji przeciwkryzysowej pod kryptonimem “Odporna wiosna”.

Działania terytorialsów koncentrują się przede wszystkim wokół wsparcia służb sanitarnych oraz samorządu terytorialnego w ramach zaopatrywania osób potrzebujących w żywność i leki. Wspólne działania zostały zaplanowane na trzech etapach, uzależnionych od skali pandemii. Obecnie realizowany jest etap pierwszy, polegający na udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym. Drugim etapem będzie proces stabilizacji, a trzecim deeskalacji.

W bezpośrednie działanie zaangażowanych jest obecnie ponad 2.5 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Pozostali Terytorialsi gotowi są podjąć takie działania w ciągu 12 godzin od chwili zgłoszenia. Najważniejszymi obszarami działań w chwili obecnej są: dostarczanie żywności, wsparcie służb sanitarnych i samorządów terytorialnych, współpraca z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspieranie rodzin personelu medycznego, wspieranie kombatantów, osób starszych i osób przebywających na kwarantannie, oddawanie krwi i udostępnianie infolinii psychologicznej.

Wspieramy również Straż Graniczną i Policję. W piętnastym dniu działań, po raz pierwszy użyliśmy naszych dronów rozpoznawczych do dozorowania wschodniej granicy Polski – tłumaczy gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

W poniedziałek Wojska Obrony Terytorialnej udostępniły także samorządom specjalną aplikację, która usprawnia udzielanie niezbędnej pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *