Ojczyzna polszczyzna – czy radni uchwalili nieortograficzną nazwę?

Box2 Na luzie Wiadomości
Park w otoczeniu pomnika Józefa Piłsudskiego, który tradycyjnie wybierany jest na uroczystości patriotyczne, zmieni nazwę. Fot. Łukasz Piecyk

Na dzisiejszej sesji, ku zdziwieniu obserwujących, kontrowersję i dyskusję wzbudziła nazwa miejscowa, którą przyjąć powinni dziś radni. Chodzi o skwer wokół pomnika Józefa Piłsudskiego. Radny Maciej Krużewski z Koalicji Obywatelskiej zwrócił uwagę na przyszłą nazwę skweru.

Park spowodował niemałe zamieszanie. W związku z obchodzonymi w 2020 roku uroczystościami związanymi z 100 rocznicą powrotu Torunia do wolnej Polski, postanowiono nadać skwerkowi przy zachodniej pierzei al. św. Jana Pawła II nazwę upamiętniającą te wydarzenia. Niewinnie wyglądający podpunkt spowodował dyskusję, przerwę w obradach sesji i autopoprawkę.

-Czy państwo sprawdzili poprawność ortograficznego zapisu tego parku? – zapytał Maciej Krużewski po odczytaniu projektu uchwały.

-Tak ze “Słownikiem Języka Polskiego”.

-Czy ma pan jakieś zastrzeżenia do tego zapisu?
– No tak. – odpowiedział Krużewski po chwili ciszy. -Przyimki wchodzące w skład nazwy miejscowej piszemy małą literą – zwrócił uwagę Krużewski, podkreślając, że w nazwach miejscowych rzeczowniki powinny być pisane wielką, a nazwy rodzajowe małą.

Poprawny zapis powinien brzmieć: “park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski”.

To stwierdzenie wzbudziło powszechną konsternację.

W istocie – Słownik Języka Polskiego PWN podaje:

-Wyrazy wchodzące w skład określenia dotyczącego nazw ulic, placów i parków oraz różnego typu budowli piszemy wielką literą, natomiast spójniki i przyimki wchodzące w skład nazwy piszemy małą literą:ulica Bitwy pod Płowcamiulica Droga na Olczęulica Jana z Kolnaulica Jana z Łańcutaulica Żwirki i Wiguryplac Juranda ze Spychowaplac Wolności i Zwycięstwapark Biegu po Zdrowiekościół Świętych Piotra i Pawłapomnik Zaślubin Polski z Morzem.


-No ja mam jednak propozycję, żebyśmy przed głosowaniem spróbowali to rozstrzygnąć – zaproponował radny Łukasz Walkusz.

Radny Lenkiewicz optował za poprawnością i odsyłał do filologów z UMK, którzy rezydują po sąsiedzku, a radny Jakubaszek zaproponował rozpatrywanie projektu w dwóch czytaniach. Na to nie zgodził się przewodniczący Czyżniewski. Do akcji wkroczył również mecenas Maciej Krystek, który próbował rozwikłać kwestie proceduralne.

Finalnie zaproponowano autopoprawkę z “parkiem” z wielkiej.

Radny Adrian Mól z PiS również zabrał głos.

-Ortografia jest ważna, ale są sprawy ważniejsze – rzekł i obszernie podziękował za uchwalenie nazwy.

Do sprawy wrócimy.

Tagged

2 thoughts on “Ojczyzna polszczyzna – czy radni uchwalili nieortograficzną nazwę?

  1. Poprawnie należy pisać: wielką, a nie z wielkiej litery (uchodzi za rusycyzm). Czy trzeba używać modnego “finalnie”? Nie wystarczy: w końcu lub na zakończenie?
    Ponadto należy pisać: 100. rocznica, gdy chcemy użyć liczebnika porządkowego, a nie głównego.

  2. Poziom Radnych wypadkową średniej społeczeństwa, nie włażne jok sie mowi, bele sie dogodoc, to je wożniejszo sprowo njez jokies stondordy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *