Ojczyzna polszczyzna – czy radni uchwalili nieortograficzną nazwę?

Box2 Na luzie Wiadomości
Park w otoczeniu pomnika Józefa Piłsudskiego, który tradycyjnie wybierany jest na uroczystości patriotyczne, zmieni nazwę. Fot. Łukasz Piecyk

Na dzisiejszej sesji, ku zdziwieniu obserwujących, kontrowersję i dyskusję wzbudziła nazwa miejscowa, którą przyjąć powinni dziś radni. Chodzi o skwer wokół pomnika Józefa Piłsudskiego. Radny Maciej Krużewski z Koalicji Obywatelskiej zwrócił uwagę na przyszłą nazwę skweru.

Park spowodował niemałe zamieszanie. W związku z obchodzonymi w 2020 roku uroczystościami związanymi z 100 rocznicą powrotu Torunia do wolnej Polski, postanowiono nadać skwerkowi przy zachodniej pierzei al. św. Jana Pawła II nazwę upamiętniającą te wydarzenia. Niewinnie wyglądający podpunkt spowodował dyskusję, przerwę w obradach sesji i autopoprawkę.

-Czy państwo sprawdzili poprawność ortograficznego zapisu tego parku? – zapytał Maciej Krużewski po odczytaniu projektu uchwały.

-Tak ze “Słownikiem Języka Polskiego”.

-Czy ma pan jakieś zastrzeżenia do tego zapisu?
– No tak. – odpowiedział Krużewski po chwili ciszy. -Przyimki wchodzące w skład nazwy miejscowej piszemy małą literą – zwrócił uwagę Krużewski, podkreślając, że w nazwach miejscowych rzeczowniki powinny być pisane wielką, a nazwy rodzajowe małą.

Poprawny zapis powinien brzmieć: “park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski”.

To stwierdzenie wzbudziło powszechną konsternację.

W istocie – Słownik Języka Polskiego PWN podaje:

-Wyrazy wchodzące w skład określenia dotyczącego nazw ulic, placów i parków oraz różnego typu budowli piszemy wielką literą, natomiast spójniki i przyimki wchodzące w skład nazwy piszemy małą literą:ulica Bitwy pod Płowcamiulica Droga na Olczęulica Jana z Kolnaulica Jana z Łańcutaulica Żwirki i Wiguryplac Juranda ze Spychowaplac Wolności i Zwycięstwapark Biegu po Zdrowiekościół Świętych Piotra i Pawłapomnik Zaślubin Polski z Morzem.


-No ja mam jednak propozycję, żebyśmy przed głosowaniem spróbowali to rozstrzygnąć – zaproponował radny Łukasz Walkusz.

Radny Lenkiewicz optował za poprawnością i odsyłał do filologów z UMK, którzy rezydują po sąsiedzku, a radny Jakubaszek zaproponował rozpatrywanie projektu w dwóch czytaniach. Na to nie zgodził się przewodniczący Czyżniewski. Do akcji wkroczył również mecenas Maciej Krystek, który próbował rozwikłać kwestie proceduralne.

Finalnie zaproponowano autopoprawkę z “parkiem” z wielkiej.

Radny Adrian Mól z PiS również zabrał głos.

-Ortografia jest ważna, ale są sprawy ważniejsze – rzekł i obszernie podziękował za uchwalenie nazwy.

Do sprawy wrócimy.

Tagged

2 thoughts on “Ojczyzna polszczyzna – czy radni uchwalili nieortograficzną nazwę?

  1. Poprawnie należy pisać: wielką, a nie z wielkiej litery (uchodzi za rusycyzm). Czy trzeba używać modnego “finalnie”? Nie wystarczy: w końcu lub na zakończenie?
    Ponadto należy pisać: 100. rocznica, gdy chcemy użyć liczebnika porządkowego, a nie głównego.

  2. Poziom Radnych wypadkową średniej społeczeństwa, nie włażne jok sie mowi, bele sie dogodoc, to je wożniejszo sprowo njez jokies stondordy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *