Oleg Sencow spotkał się z publicznością 17. MFF Tofifest [ZDJĘCIA]

Box2 Fotogalerie Kultura
Fot. Łukasz Piecyk

Oleg Sencow spotkał się z publicznością 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Reżyser przyjechał do Torunia, by osobiście odebrać nagrodę Złotego Anioła za niepokorność twórczą. Z miłośnikami swoich filmów podzielił się nie tylko opowieściami o pracy, ale także o tym, co przeszedł w ostatnich latach.

Sencow stał się symbolem nowych, niespokojnych czasów. W 2014 r. wziął udział w antyrządowych protestach – był zaangażowany w wydarzenia na kijowskim Majdanie, gdzie protestowano przeciwko aneksji Krymu przez Rosję. Został aresztowany i postawiony przed sądem. W fantomowym procesie zarzucano mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych. Choć główny świadek oskarżenia odwołał w procesie swoje zeznania, reżyser skazany został na 20 lat kolonii karnej.

REKLAMA

Rok temu Oleg Sencow, w geście sprzeciwu, żądając uwolnienia ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji, rozpoczął głodówkę. Strajk przerwał po 145 dniach.

Na wolność wyszedł ponad miesiąc temu – 7 września.

Sencow z Torunia pojedzie do Gdańska, gdzie w Europejskim Centrum Solidarności odbierze Neptuna – nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *