Opieka paliatywna. Powstają nowe ośrodki

Box2 Wiadomości Województwo box
Hospicjum Nadzieja w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Trwają prace nad oddziałem opieki długoterminowej dla dzieci i centrum wsparcia wytchnieniowego w Toruniu i okolicach. Obie inwestycje finansowane są z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W Grębocinie (gmina Lubicz) Fundacja Światło buduje ośrodek opieki wytchnieniowej z 15 miejscami i dom dziennego pobytu na 20 miejsc. W ramach wsparcia dla opiekunów rodzinnych przewidziano tu porady psychologiczne, a także konsultacje dotyczące pielęgnacji, diety i rehabilitacji w warunkach domowych. Dom Światła ma być dwukondygnacyjny, z jedno-, dwu- i trzyosobowymi pokojami dla korzystających z opieki całodobowej oraz strefą dzienną z salą rehabilitacji ruchowej i strefą odpoczynku. Planowo prace zakończą się późną jesienią. Na ten cel przeznaczono 6 mln zł z RPO.

Z kolei w Toruniu przy ul. Służewskiej 7 powstaje zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy Hospicjum Nadzieja. To nowy budynek, mający działać na rzecz niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin. W środku zaplanowano m.in. trzynastołóżkowy oddział opieki długoterminowej Zakończenie budowy przewidziano na przyszły rok. Wartość inwestycji to około 10 mln zł.

– Człowiek jest równie godny szacunku kiedy się rodzi, kiedy jest w pełni sił i kiedy odchodzi. Te bardzo potrzebne instytucje są oparciem dla osób w ostatniej fazie życia i ich bliskich. Cieszę się, że mamy narzędzia, by je wspierać – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *