500 pomysłów na Toruń [FELIETON]
Wczoraj poznaliśmy wyniki głosowania nad projektami do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Torunia. Spośród 150 pomysłów mieszkańcy wybrali 52 zwycięskie. A to oznacza, że od 2014 r. – kiedy w Grodzie Kopernika rozpoczęto realizację budżetu (wtedy jeszcze partycypacyjnego) – torunianie przyczynili się do realizacji prawie 500 zadań!
W 2013 r. jako przedstawiciel toruńskich Rad Okręgów zasiadałem w zespole ds. wprowadzenia w Toruniu budżetu partycypacyjnego. Zespół złożony ze społeczników, naukowców, radnych i urzędników zastanawiał się wtedy, jaka koncepcja funkcjonowania nowego mechanizmu będzie najwłaściwsza (wszak Toruń był jednym z pierwszych miast w Polsce, w których budżet obywatelski został wdrożony).
Jakie mechanizmy głosowania dopuścić? Na jakie obszary podzielić miasto? Jak zróżnicować środki pomiędzy poszczególnymi osiedlami? Z perspektywy tych 8 lat można śmiało powiedzieć, że dzięki staraniom członków zespołu udało się stworzyć mechanizm, który w prawie niezmienionej formule funkcjonuje do dziś. A co więcej – na którym zaczęły się wzorować inne miasta.
Wracając do tegorocznej edycji – patrząc na tematyczny podział zwycięskich projektów, można wysnuć wniosek, że mieszkańcy stają się coraz bardziej świadomi, a załatwienie w ciągu ostatnich lat ważnych inwestycji infrastrukturalnych pozwala torunianom skupiać się na poprawie jakości życia. 40 proc. spośród wybranych projektów dotyczy zieleni, środowiska i ekologii. Drugą grupą (24 proc.) są projekty sportowe i rekreacyjne. Ostatnie miejsce na podium z 11 proc. zajmują inwestycje w place zabaw.
Dobrze, że chcemy mieć wpływ na nasze miasto!
7 listopada 2021 @ 18:03
Zawistni Mali.. Jak Polacy…
5 listopada 2021 @ 20:03
To prawda!
Ten „drobny kombinator polityczny- popleczniczek”, tak właśnie jaja sobie robi z torunianek i torunian.
Te obywatelskie projekty, to naprawianie zaniedbań i szkód, w naszym bliskim otoczeniu, powstałych przez takich jak Klabun Wojciech i jemu podobnych.
Obywatelu Klabun- radny!
Jakie są wyniki badawcze twojego „eksperymentalnego przejścia dla pieszych”- podaj te wyniki publicznie.
To może „najwię(t)ksze osiągnięcie intelektualne, może jedyne radnego Klabuna Wojciecha, możliwy wkład naukowy rady miejskiej Torunia, w badaniach nad przejściami dla pieszych.
Dobre i to…
5 listopada 2021 @ 09:13
Typowy pisowiec. „można wysnuć wniosek, że mieszkańcy stają się coraz bardziej świadomi, a załatwienie w ciągu ostatnich lat ważnych inwestycji infrastrukturalnych pozwala torunianom skupiać się na poprawie jakości życia. 40 proc. spośród wybranych projektów dotyczy zieleni, środowiska i ekologii. ” To nie załatwienie inwestycji infrastrukturalnych pozwala na głosowanie na zielone projekty ale brak zieleni i betonowanie miasta z pana udziałem wymusza na ludziach głosowanie na zielone projekty bo jesli nie zgłoszą ich w budżecie obywatelskim to ich nie dostaną jak np drzewa na ul. Chełmińskiej.