List otwarty Obywatelskiego Torunia po sesji Rady Miasta
Po obradach ostatniej sesji Rady Miasta na adres naszej redakcji Obywatelski Toruń przesłał list otwarty. Poniżej publikujemy jego treść.
W roku 2022 obserwowaliśmy stopniowe słabnięcie wpływu pandemii COVID-19 na życie gospodarcze i społeczne. Okazało się jednak, że znacznie większą niż pandemia moc oddziaływania na procesy zachodzące w przestrzeni miejskiej miała wojna w Ukrainie. Powszechne i spontaniczne wsparcie licznie przybyłych w ciągu kilku miesięcy uchodźców wojennych zza wschodniej granicy, przede wszystkim kobiet z dziećmi, spowodowało istotne zmiany w życiu gospodarczym i społecznym miasta. Oprócz pozytywnych skutków związanych z osiedleniem się w Toruniu, zauważalne były pewne problemy polegające między innymi na pogorszeniu dostępności do niektórych usług publicznych, w szczególności w obszarze ochrony zdrowia oraz nałożeniem na samorząd nowych zadań związanych z edukacją.
W raporcie opisano wsparcie, jakiego obywatelom Ukrainy udzieliły władze samorządowe, ale pominięto działania mieszkańców w tym zakresie, szczególnie po przybyciu pierwszej fali uchodźców wojennych.
Z treści dokumentu trudno wyciągnąć wnioski, jak jest naprawdę. Z raportu wynika, że w mieście dzieje się dobrze, a przecież doskonale wiemy, że Toruń boryka się z problemami, nie tylko finansowymi.
Kto miał największy wpływ na zawartość raportu o stanie Gminy? Odpowiedź wydaje się oczywista. Przygotowanie raportu powierzono urzędnikom, czyli oni zdecydowali o jego zawartości. Oczywiście wpływ na ostateczną zawartość raportu miał – zapewne również Pan Prezydent. Rodzi się pytanie, czy w prace nad powstaniem raportu zaangażowani byli także radni miejscy i okręgowi? W moim przekonaniu w przygotowanie raportu mogliby partycypować również torunianie w ankiecie konsultacyjnej.
W części pt. „Partycypacja społeczna i budżet obywatelski” – czytamy, że w „Konsultacjach społecznych wzięło udział 10680 mieszkańców, to wciąż mało, jak na (ponad) 180-tyś miasto, zwłaszcza że liczba ta połączona jest z biorącymi udział w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim.
Nasuwa się pytanie: z czego to wynika, ale po więcej informacji trzeba sięgnąć do (Sprawozdania z konsultacji społecznych przeprowadzonych przez GMT w 2022 pt. „Wpływamy na Toruń”)
W części poświęconej Partycypacji społecznej, będącej ważnym elementem polityki miejskiej, która silnie akcentuje potrzebę zwiększania udziału mieszkańców w zarządzaniu miastem cieszy, że pamiętamy o pracach jednostek pomocniczych gminy i powołaniu 13-tej z nich. Funkcjonowanie Rad „Okręgów” wynika z ustawowego zapisu o samorządzie gminnym, całkowicie zgodnym z polską konstytucją. Warto podkreślić, że współuczestniczenie obywateli w podejmowaniu decyzji jest bardzo ważne dla zachowania stabilności demokracji oraztworzenia wspólnego samorządu. Zaangażowanie poszczególnych radnych miejskichjest widoczne, jednak wspólnych działań nigdy za mało, które przełożą się na tak potrzebne wzajemne zaufanie.
W raporcie szeroko opisano temat współpracy GMT z NGO.
Warto podkreślić, że w ubiegłym roku organizacje pozarządowe prowadziły 8 CentrówAktywności Lokalnej. Na ten celz budżetu Gminy przeznaczono 945 tyś zł, a działaniami,co ważne… objęto wszystkie grupy wiekowe.
W raporcie niewiele możemy przeczytać o inicjatywach lokalnych. Zgodnie z prawem na działania budujące osiedlowe i sąsiedzkie więzi oraz społeczeństwo obywatelskie można ubiegać się o środki finansowe. W ub. r zrealizowano 26 takich inicjatyw. Czy to mało, czy dużo, zważywszy na potrzebę lokalnej integracji, a też podejmowania prób zapobiegania wandalizmowi i dewastacji, ocenić może każdy, komu bliskie są wartości dobra wspólnego.
W prowadzonej przez Gminę polityce społecznej brakuje wzmianki o zadaniach polegających na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej, a przecież ona istnieje.
Pominięto również informacje o pracy Rady Seniorów, Rady Działalności Pożytku Publicznego i Lokalnej Grupy Działania, powołanej w celu realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju Dla Miasta Torunia.
Brakuje także informacji, czy cykl spotkań z prezydentem zostanie wznowiony.
W raporcie nie przeczytamy też o tym, czy uchwały rady lub zarządzenia organu wykonawczego zostały zaskarżone i przez kogo oraz jak się te sprawy zakończyły.
Chcę również zapytać, czy przewiduje się włączenie tłumacza migowego, podczas transmisji sesji RMT i konferencji Pana Prezydenta? Wynika to bowiem z ustawowego zapisu oraz zarządzenia Nr 182 Prezydenta Miasta Torunia w sprawie wyznaczenia koordynatora i zespołu do spraw zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, wprowadzono w urzędzie procedurę obsługi osób ze szczególnymi potrzebami.
Z raportu wynika, że od 2021 r na terenie miasta prowadzone są działania mające na celu wzmocnienie roli małej retencji, polegającej na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych. Dobrą praktyką byłoby poznać efekty tego przedsięwzięcia:
– jakie przyniosło to oszczędności w budżecie miasta?
– jakie oszczędności w wykorzystaniu zasobów wody pitnej?
– jakie przedsięwzięcia w ramach tego projektu wykonano?
– jakie korzyści to przyniosło mieszkańcom?
Dobrą praktyką przy realizacji każdego projektu byłaby jego okresowa analiza i ocena z przedstawieniem jej do wiadomości mieszkańcom.
W pokonywaniu „różnych schodów”, pomówmy o faktycznych i może zacznijmy zamiast nich, budować piękne podjazdy przyjazne wszystkim, bo schody przysparzają jedynie problemów naszemu starzejącemu się społeczeństwu.
Z dwoma parkingami Park & Ride pewnie zmierzymy się w bieżącym roku, tzn. dowiemy się z jakim zainteresowaniem podejdą do nich kierowcy. Budujemy szerokie drogi, które nie skłaniają do korzystania z transportu miejskiego, a ten wymaga ogromnych zmian m.in. w zakresie częstości kursowania. Warto byłoby zaproponować kompleksowy program przedstawiający przewagę KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ nad poruszaniem się samochodem po mieście.
Wymóg raportowania o stanie gminy ma sens jedynie wtedy, gdy jest on pretekstem do angażującej radnych i mieszkańców dyskusji o najważniejszych problemach, wyzwaniach, ale też sukcesach lokalnych. Może warto w kolejnej edycji tworzenia i omawiania raportu zadbać o pogłębioną formę oraz bogatszą treść opracowań. Niezbędne byłoby też zachęcanie mieszkańców do aktywnego udziału w debacie nad raportem, zarówno przed sesją rady miasta (w formie dyskusji, warsztatów czy konsultacji z panelem obywatelskim, którego w naszym mieście nie ma), jak i w trakcie rozmów na forum rady. Raport przecież nie musi precyzyjnie trzymać się granic wyznaczonych ustawowo, a Rada miasta może przyjąć uchwałę określającą szczegółowe wymogi dotyczące jego zawartości.