Nielegalny strażak [FELIETON]
Od lat w wielu gminach na umowę zlecenie zatrudnieni są kierowcy samochodów pożarniczych, którzy są jednocześnie członkami Ochotniczych Straży Pożarnych. Dbają oni o sprzęt i pojazdy oraz czekają w gotowości na wyjazd do akcji. Otrzymują za to symboliczne wynagrodzenie, które często wynosi nie więcej niż kilkaset złotych brutto miesięcznie.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku, badając sprawę tego typu umów zleceń kierowców zatrudnionych od 2008 r. w jednej z gmin, zauważyła, że wykonywali oni czynności konserwacji i prowadzenia w czasie akcji wozu strażackiego, co stanowi ich obowiązek wynikający z członkostwa w OSP. Kontrola uznała to za nieprawidłowość i sformułowała wniosek o rozwiązanie umów.
Gmina zgłosiła zastrzeżenia do wystąpienia pokontrolnego, argumentując między innymi, że zakres obowiązków kierowcy znacznie przekracza zadania członka OSP. Zastrzeżenia rozpatrzyło Kolegium tej samej Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku. Jak można było się spodziewać, stwierdziło, że to zespół kontrolny ma rację. Co więcej, uchwała Kolegium jest ostateczna i nie przysługuje na nią środek odwoławczy.
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym ochrona przeciwpożarowa to zadanie własne gminy. Na pytanie, jak je realizować bez zatrudnienia kierowców wozów strażackich, RIO niestety żadnej odpowiedzi nie udzieliło.
Wiadomość o nowej interpretacji przepisów szybko rozniosła się po całej Polsce. Kontrolujący wysłali jasny sygnał, że biurokratyczne dywagacje są dla nich ważniejsze niż to, czy będzie miał kto wyjeżdżać do pożarów. A my samorządowcy musimy teraz sami znaleźć rozwiązanie, jak zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców, aby jednocześnie nie narażać się na zarzut nielegalnego zatrudniania strażaków.
Gjk
5 lutego 2021 @ 16:29
Obywatelu Wòjcie.
Od decyzji rzeczonego Kolegium, odwołać się nie można, to fakt.
Natomiast gmina, może tę decyzję zaskarżyć do sądu.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by w sądzie „pokonać” rzeczoną Izbę Obrachunkową.
Gjk
5 lutego 2021 @ 09:35
Ludziom za pracę…
NALEŻY PŁACIĆ.
Czego obywatel wòjt nie rozumie?
Wòjt nie ma płacone?
Teść
5 lutego 2021 @ 13:01
@Gjk
Nie zrozumiałeś artykułu. Właśnie mają płacone i to jest problem bo są członkami OSP i powinni wg kontrolerów to za co mają płacone wykonywać w ramach członkostwa OSP.
Następny razem najpierw dobrze przeczytaj ze zrozumieniem artykuł a później ewentualnie komentuj.
Gjk
5 lutego 2021 @ 14:14
Za trudna, „dwupoziomowa” konstrukcja?
Mają być oddzielnie członkowie OSP, oraz pracownicy
OSP.
To raczej proste jest.
To tak jak ORMO.
P.S. Można to łatwo uregulować prawnie.
Wiadomo: ZSL- PSL, od lat żerują na polskiej wsi.
Dla samorządòw to wcale nie musi być koniec sprawy.