Spirala zadłużenia [FELIETON]
W ostatnim okresie do naszej kancelarii zwraca się coraz więcej osób, które wpadły w tzw. spiralę zadłużenia. Przez ostatnie dyspozycje Rady Polityki Pieniężnej, która zdecydowała się na coraz to większe podwyżki stóp procentowych, aby w ten sposób uporać się z rosnącą inflacją, coraz więcej Polaków traci swoją płynność kredytową i sięga po kolejne kredyty. Powodem są stare zobowiązania, które trzeba spłacić, a bieżące dochody nie wystarczają na ich pokrycie, tym samym godne życie.
Spirala zadłużenia to zjawisko popadania w coraz większe długi, bez możliwości regularnej spłaty zobowiązań. W spirali zadłużenia stare długi są spłacane poprzez zaciąganie nowych, a na spłatę nowych nie starcza już środków. Takie działanie nie eliminuje problemu zadłużenia, a powoduje jedynie jego nawarstwianie się. Zauważone przez nas tendencje potwierdzają badania Krajowego Rejestru Długów, z których wynika, że aż co czwarty Polak zaciągając kolejny kredyt w ogóle nie myśli nad tym, jak go spłaci. Z badania wynika, że do tej pory większość Polaków mając świadomość, że lepiej zadłużyć się w instytucjach pożyczkowych tzw. parabankach, które nie weryfikują zdolności kredytowej w odpowiednich rejestrach, przy pojawieniu się problemów ze spłatą, korzysta właśnie z tej formy kredytowania. Potwierdza to również nasza dotychczasowa praktyka. Jednak takie nieroztropne działanie zwykle bywa gwoździem do trumny, ponieważ jak wynika z badań, ponad połowa Polaków nie jest świadoma konsekwencji, jakie się z tym wiążą. Należałoby uświadamiać Polaków, że te doraźne rozwiązanie, chociaż w pierwszej chwili zdaje się remedium na ich problemy finansowe, to ostatecznie jest najczęściej popełnianym błędem przez kredytobiorców i pożyczkobiorców, u których pojawiają się problemy ze spłatą zobowiązań.
Dlatego w razie pojawienia się problemów ze spłatą zaleca się od razu skorzystać z fachowej pomocy, ponieważ może okazać się, że istnieje inna, a tym samym korzystniejsza droga wyjścia z długów.
Autor: Patrycja Racławska – prawnik w dziale ochrony klienta rynku finansowego w Kancelarii Pledziewicz