Osiedle od podstaw. Co dalej z Dębową Górą?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Osiedle Mokre, skrzyżowanie ulic Polnej i Batorego. Wysiadając na przystanku autobusowym w kierunku wschodnim, trzeba skierować się na południe właśnie ul. Batorego, aby dostać się do budynku Starostwa Towarowego przy Towarowej. Niecałe pół kilometra pokonuje się dość szybko, jednak jeśli ktoś jest w tej okolicy po raz pierwszy, może być nieco zaskoczony.

Okazuje się bowiem, że wciąż są miejsca, w których zamiast asfaltowej drogi biegnie nierówna piaszczysta ścieżka, gdzieniegdzie tylko uzupełniona betonowymi podkładami, takimi jakie można spotkać na fragmencie ulic Mazowieckiej czy Pod Dębową Górą. Chodnika nie ma, więc przy przejeździe samochodu pieszy musi usunąć się w głąb trawiastego pobocza. Przy drodze stoją jednopiętrowe domki, jest też sklep spożywczy. Teren sprawia wrażenie nieco zapomnianego i zaniedbanego ubocza.

Zainteresowani sprawą zwróciliśmy się z pytaniem do Urzędu Miasta o to, kiedy na wspomnianym odcinku ul. Batorego, czyli od Polnej do ronda Lecha Bądkowskiego, będzie przeprowadzony remont i zostanie położony asfalt.

W tym roku mamy zakończyć projektowanie ul. Batorego na odcinku od ronda Bądkowskiego do ul. Polnej. Ma tam powstać osiedle realizowane przez TTBS. Plany dotyczące budowy osiedla mówią o realizacji osiedla od 2022 r. Obecnie trwa wykwaterowywanie mieszkających w zasobach ZGM ludzi oraz wyburzenia tam budynków. Realizacja ul. Batorego musi być zbieżna z realizacją osiedla – odpowiada Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Projekt, który znajduje się w planach, ma być zdaniem urzędu dostosowany do potrzeb mieszkańców.

W projekcie uwzględniono budowę jezdni, chodników i miejsc postojowych oraz oświetlenie i odprowadzenie wód deszczowych do kanalizacji. W naszej ocenie realizacja inwestycji poprawi komfort dojazdu i korzystania z tej ulicy – dodaje rzecznik.

Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przewiduje, że osiedle mieszkaniowe „Pod Dębową Górą” będzie budowane w latach 2022-2025. Planowany jest kompleks ośmiu budynków, podzielonych na cztery etapy realizacji. Znajdzie się tam łącznie 228 mieszkań. Z uwagi na występowanie gruntów nienośnych oraz wysoki poziom wód gruntowych część budynków będzie bez podpiwniczenia. Tam, gdzie pojawią się podpiwniczenia, pojawi się 56 garaży indywidualnych. W dwóch budynkach mają znaleźć się mieszkania dla seniorów wraz z pomieszczeniem do wspólnego użytku. Z uwagi na wielkość osiedla i jednocześnie brak usług w okolicy, w budynku od ul. Batorego planuje się lokale użytkowe w parterze budynku, z możliwością dowolnego podziału powierzchni.

Proces wysiedlania aktualnych mieszkańców trwa od 2017 r. W październiku zeszłego roku na terenach, gdzie ma powstać osiedle, mieszkało 193 lokatorów w 63 lokalach.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *