Ostatni dzień na ulepienie bałwana. “Potem przyjdzie odwilż i dodatnie temperatury”

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Śpieszmy się lepić bałwany – niedługo nie będzie to już możliwe. Dziś w Toruniu mamy ostatni tak mroźny dzień. Od jutra czeka nas wzrost temperatur i odwilż. Na drogach może zrobić się ślisko i niebezpiecznie.

Dziś nad ranem stacja meteorologiczna zanotowała -20,3°C i -22°C przy gruncie.

– Powiedziałabym, że to, jak na Toruń, rześka temperatura. Generalnie w całej Polsce temperatury były dość niskie. Na zachodzie jest zazwyczaj nieco łagodniej, ale dotarło tu arktyczne powietrze i załapaliśmy się na mrozy – mówi Ewa Łapińska, dyżurna synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Do kiedy potrwa taka sytuacja? Dla sympatyków zimy mamy złą informację: w Toruniu mamy dziś ostatni tak zimny dzień. W najbliższych dniach ma nadejść odwilż.

– Tak silnego mrozu możemy się spodziewać już tylko dziś. To ostatnie dni z tak niską temperaturą. Z naszych prognoz na najbliższe dwa tygodnie wynika, że tak silnego mrozu już nie będzie – zapowiada Ewa Łapińska. – Owszem, temperatury będą spadały do -5°C, ale dziś mamy ostatni tak zimny dzień. Temperatura już stopniowo rośnie i z każdą godziną będzie coraz wyższa. Prognozujemy, że najniższa temperatura sięgnie -11°C.

Wszystko wskazuje więc na to, że to ostatnie chwile z zimą. Od jutra będzie już cieplej.

– Wzrost temperatury wynika ze zmiany cyrkulacji powietrza. Arktyczne powietrze, które spowodowało tak silny mróz będzie wypierane przez napływające z zachodu powietrze polarno-morskie. To spowoduje zupełną zmianę pogody. Będzie coraz cieplej, będzie odwilż. Dziś możemy się spodziewać ostatniego zachmurzenia z opadami śniegu. Potem opady przejdą w deszcz ze śniegiem lub sam deszcz – prognozuje synoptyk IMiGW.

To ostatnia szansa na skorzystanie z uroków zimy. Tym, którzy zastanawiają się, do kiedy będzie można ulepić bałwana, nasza rozmówczyni odpowiada:

– Dziś i być może jutro w ciągu dnia. Pojutrze temperatura będzie już dodatnia. Jeśli śnieg się nie roztopi, to będzie mokry – i taki mokry bałwan wyjdzie jeszcze w środę. Ale wtedy wszystko będzie się topiło. Ostatnia szansa na ulepienie bałwana jest dziś, ewentualnie jutro, w pierwszej części dnia. Potem przyjdzie odwilż i dodatnie temperatury – wyjaśnia Ewa Łapińska.

Topniejący śnieg to również problem dla kierowców. Na drogach zrobi się niebezpiecznie, więc kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.

– Dziś jeszcze śniegu popruszy, ale temperatura będzie coraz wyższa. Po północy temperatura wyniesie -5°Ci, a nad ranem 1°C. To spowoduje rozmarzanie śniegu. W nocy z wtorku na środę temperatura będzie około 0°C, więc przez najbliższą dobę, poczynając od dzisiejszej nocy, będzie bardzo ślisko – przestrzega Ewa Łapińska. –  Warunki na drogach będą bardzo trudne, zalegający śnieg będzie się topił. Mogą się pojawić marznące opady, osadzające się nie tylko na drogach, ale i na samochodach. Na drodze wytworzy się szklanka i będzie ślisko. Najbliższe dwa dni będą bardzo trudne pod względem pogodowym.

Kto chciałby jeszcze tej zimy ulepić bałwana, powinien się spieszyć. Kto natomiast planuje jutro wsiąść za kierownicę, powinien zachować szczególną ostrożność. W Toruniu kończy się zima. To ostatni dzień z tak niską temperaturą.

Tagged

1 thought on “Ostatni dzień na ulepienie bałwana. “Potem przyjdzie odwilż i dodatnie temperatury”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.