Ostatnie zwiedzanie placu budowy nowego szpitala na Bielanach [ZDJĘCIA]

Fotogalerie Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W niedzielę po raz ostatni w tym roku można było wejść na plac budowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Prace przy największej inwestycji w sektorze służby zdrowia w województwie kujawsko-pomorskim prowadzone są wewnątrz stojących już gmachów.

W skład nowego szpitala, podlegającego pod samorząd województwa, wchodzić będzie siedem budynków. Sercem medycznego miasteczka będzie pawilon w kształcie litery „H”. Tam powstanie m.in. szpitalny oddział ratunkowy.

Na dachu budynku przygotowano lądowisko dla helikopterów, a na terenie przylegającym do szpitala funkcjonuje już nowy wielopoziomowy parking.

W listopadzie prace prowadzone są w czterech dużych obiektach: wspomnianym już nowym gmachu głównym, skrzydłach administracyjnym i psychiatrycznym oraz siedzibie dla oddziałów zakaźnych i poradni.

Ten ostatni budynek zlokalizowany został w części kompleksu przylegającej do ulicy Osiedlowej. Jak będzie wyglądał?

– Na parterze znajdować się będzie izba przyjęć, odcinek izolacyjny, poradnia chorób zakaźnych, szatnie dla personelu, a także szereg pomieszczeń pomocniczych – czytamy na stronie budujemyszpital.pl. – W części odcinka izolacyjnego znajdować się będą trzy pokoje chorych. Każde pomieszczenie wyposażone zostanie w jedno łóżko i własny węzeł sanitarny. W budynku zaplanowano również niezależne wejście z podjazdem dla karetek.

Część odcinka izolacyjnego oddzielona zostanie śluzą zapobiegającą rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii, dzięki czemu pacjenci z chorobami wysoce zakaźnymi zostaną od razu odizolowani, a pozostali chorzy będą maksymalnie chronieni.

Tu także oddane do użytku oddane zostaną 2 dwuosobowe sale z łazienkami dla osób niewymagających dłuższego pobytu w szpitalu.

Pierwsze i drugie piętro zagospodarowane zostanie pod odcinki zakaźne. Znajdzie się tam 8 standardowych 2-osobowych sal oraz jedna specjalna dla pacjentów z chorobami wysoko zakaźnymi. Do niej wejście zostanie odgrodzone specjalną śluzą. W tym segmencie szpitala znajdzie się 39 łóżek.

Z myślą o komforcie pacjentów zaprojektowany zostanie także oddzielny pokój do spotkań z rodziną oraz miejsce do przeprowadzania wywiadów lekarskich.

Budynek znajdujący się na obrzeżach „medycznego miasteczka” pomieści również 20 specjalistycznych poradni. Zarówno one, jak i oddział zakaźny zostaną od siebie odseparowane. Znajdzie to odzwierciedlenie m.in. w wyglądzie budynku dzięki zmienionej elewacji. Dla obu części wspólna będzie wyłącznie klatka schodowa i windy.

Obecnie prace wykończeniowe trwają w zachodniej część gmachu głównego i w skrzydle administracyjnym. W przyszłej siedzibie oddziałów psychiatrycznych prowadzone są roboty żelbetowe. W budynku dla oddziałów zakaźnych i poradni specjalistycznych montowane są instalacje, elewacja i stolarka okienna, trwa też stawianie ścianek gipsowo-kartonowych.

Po zakończeniu rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Bielany staną się siedzibą większości jednostek tej lecznicy. Podobnie jak do tej pory, placówka funkcjonować będzie dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa.

Po zakończonej modernizacji i przebudowie szpital zapewni swoim pacjentom prawie tysiąc miejsc, kilkadziesiąt specjalistycznych gabinetów lekarskich i w pełni nowoczesną część administracyjno-szpitalną. Całkowity koszt inwestycji to kwota 560 mln zł. Rozbudowa szpitala jest finansowana z czterech źródeł: z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, środków własnych lecznicy, kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym, a także z dotacji z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tagged