Oszuści nie śpią. Próby wyłudzenia pieniędzy “na żołnierza WOT”

Box2 Wiadomości
fot. nadesłane

Wprowadzane w związku z epidemią koronawirusa środki ostrożności i przeprowadzane działania pomocowe to pole szerokich możliwości dla oszustów. Arsenał sposobów na wyłudzanie pieniędzy powiększył się. Wojska Obrony Terytorialnej apelują o czujność.

Oszuści próbowali już sprzedawać specjalną żywność, podnoszącą odporność, talizmany o cudownych właściwościach, a nawet szczepionki na koronawirusa.

Problem wyłudzania pieniędzy jest ogólnopolski i zetknęli się z nim także Torunianie. Nieuczciwi sprzedawcy próbowali spieniężyć maseczki i płyn antybakteryjny.

Teraz koronawirusowi oszuści znaleźli kolejny sposób na wyłudzanie pieniędzy, “na żołnierza WOT”. Wojska Obrony Terytorialnej, w tym 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, aktywnie angażują się w walkę z koronawirusem, wspierając służby sanitarne i samorządy terytorialne w ramach operacji przeciwkryzysowej “Odporna Wiosna”. Jednym z podejmowanych działań jest m.in. niesienie pomocy osobom starszym, niepełnosprawnym czy przebywającym na kwarantannie domowej, które potrzebują wsparcia w codziennych czynnościach. Żołnierze WOT zajmują się przede wszystkim robieniem zakupów i dostarczaniem żywności oraz leków osobom potrzebującym.

Oszuści postanowili wykorzystać tę sytuację i zaczęli podszywać się pod żołnierzy WOT. Terytorialsi apelują o ostrożność i natychmiastowe powiadamianie o próbach wyłudzenia pieniędzy.

Żaden żołnierz WOT nie może brać pieniędzy od osób, które nie są w systemie pomocowym i nie są pod opieką brygad OT – podkreśla kpt. dr Diana Warchocka, oficer prasowy 8K-PBOT.

Osoby, które nie zgłosiły się wcześniej do systemu pomocowego WOT, nie powinny wpuszczać do domu osób, podających się za żołnierzy i przekazywać im pieniędzy. Wszyscy seniorzy, którym Terytorialsi dostarczają leki i żywność, otrzymają specjalne ulotki informacyjne. Podzieleni oni zostali na dwie grupy. Pierwsza z nich to seniorzy i kombatanci, objęci bezpośrednią opieką koordynatora brygady. W tej sytuacji odbywa się przepływ pieniędzy. Druga grupa to osoby, objęte opieką Caritas i ośrodków pomocy społecznej. W tym wypadku żołnierze przekazują paczki żywnościowe z banków żywności i nie są zobowiązani do robienia dodatkowych zakupów, a co za tym idzie do przyjmowania za nie pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *