Cichowicz, Mosiołek, Karczewski i Kowalska. Oto lokomotywy wyborcze My!Toruń do rady miasta [FOTO]

Box2 Wiadomości
My!Toruń zaprezentował swoich kandydatów na skwerze przy etnomuzeum, fot. Łukasz Piecyk

Komitet My!Toruń (dawniej Czas Mieszkańców) zarejestrował swoje listy kandydatów do rady miasta w poniedziałek. Do walki o mandaty wystawili 33 kandydatki i kandydatów.

 – Mamy pełne listy kandydatek i kandydatów z całego Torunia – mówi Sylwia Kowalska, kandydatka My!Toruń na prezydenta Torunia. – To osoby, które pracują w biznesie, zajmują się kulturą, mają doświadczenie w samorządzie i różnych organizacjach.

Kowalska otwiera listę w okręgu nr 4 (Rubinkowo, Mokre, Jakubskie, Grębocin, Bielawy). “Dwójka” przypadła Piotrowi Marachowi.

– Jestem osobą bezpartyjną od wielu lat udzielam się społecznie – mówi Marach. – Jestem prezesem Stowarzyszenia Marmel, działającego na rzecz mieszkańców Torunia. Zależy mi, żeby Toruń był miastem czystym i bezpiecznych, dlatego trzeba przeorganizować ruch samochodowy w mieście i przede wszystkim poza granice miasta wyodrębnić tranzyt samochodów ciężarowych, który uprzykrza życie mieszkańcom.

Z trójką zaś o mandat w okręgu nr 4 walczy Robert Czekański, przedsiębiorca i doradca biznesowy. Chciałby w radzie miasta skupić się na wspieraniu działań miasta zmierzających do współpracy z UMK i biznesem.

“Jedynką” w okręgu nr 3 (Chełmińskie, Wrzosy, Starówka, JAR) jest Maciej Karczewski, znany przedsiębiorca. Z drugą pozycją startuje Marcin Łowicki z rady okręgu Wrzosy.

– Nie jestem gwiazdą, nie jestem znanym sportowcem, jestem zwykłym mieszkańcem, który działa na rzecz Torunia i mieszkańców Torunia i chce jeszcze lepiej działać – mówi Łowicki. – Miasto realizowało kilka moich projektów m.in. docieplenie Hospicjum Nadzieja i zazielenienie ekranów akustycznych. Zależy mi na walce ze smogiem, korkami. Żeby miasto było dostępne dla wszystkich bez względu na wiek czy poziom niepełnosprawności.

Z trójką z tego okręgu wystartuje Józef Wierniewski, były dyrektor V LO.

Lokomotywą wyborczą w okręgu nr 2 (Bydgoskie) jest Ryszard Mosiołek, toruński społecznik i były członek KOD.

– Toruń powinien być miastem wygodnym i bezpiecznym – mówi Mosiołek. – Do tego potrzebuje zespołu. W moim zespole marzeń są – na miejscu nr 2 – Agnieszka Górna.

Agnieszka Górna jest rodowitą torunianką, radczynią prawną, żoną i mamą, członkini rady okręgu Chełmińskie. Chce wzmocnić głos mieszkańców.

– Walczymy o to, żeby dojazd do szpitala na Bielanach i trzeci odcinek trasy średnicowej były zbudowane w sposób nowoczesny – mówi Górna. – Władze miasta muszą wsłuchiwać się w głos mieszkańców. Muszą korzystać z ich doświadczeń i mądrości. Doceniać ich inicjatywy. Tak rozumiem wspólną walkę i wspólne budowanie wygodnego miasta, w którym wszyscy będziemy się czuli u siebie.

Trzecia pozycja na Bydgoskim należy do Arkadiusza Wiśniewskiego, społecznika, działającego w domu kultury na Bydgoskim Przedmieściu, sędziego piłkarskiego.

Listę w okręgu nr 1 (lewobrzeże, Skarpa, Kaszczorek) otwiera Maciej Cichowicz, miejski radny od 2010 r. W kolejnej kadencji chce się skupić głównie na planowanym remoncie mostu im. Józefa Piłsudskiego.

– Uważamy, że remont mostu będzie bardzo istotny dla życia całego Torunia – podkreśla Cichowicz. – To nie jest tylko problem ludzi, którzy mieszkają po drugiej stronie Wisły. To jest 35 tys. codziennych użytkowników mostu, którzy będą stali na Szosie Lubickiej, którzy nie będą mogli przejechać przez ul. Żółkiewskiego, którzy będą mieli problem, żeby zjechać z trasy średnicowej. Dzisiaj ten remont uważam, że jest nieprzygotowany. Uważamy, że być może ten remont trzeba będzie przesunąć, aby móc wykorzystać wszystkie narzędzia, które umożliwią racjonalne, sensowne przygotowanie tego ważnego dla Torunia remontu.

Z nr 2 o mandat powalczy Katarzyna Kluczwajd, historyczka sztuki, regionalistka, autorka książek o dawnym Toruniu i mieszkanka Podgórza.

– Lewobrzeże jest wciąż miastem kategorii B – mówi Kluczwajd. – Zależy mi, żeby zmienić sposób zarządzania miastem na zespołowy, tak jak my pracujemy w My!Toruń. Na tym, żeby budować poczucie przynależności przez edukację kulturalną i obywatelską, które są nierozerwalnie związane. I na tym, żeby lewobrzeże zyskało równouprawnienie: i w kategoriach komunikacyjnych, zabytków i wszelkich innych.

Kolejne miejsce na liście przypadło Annie Świtoń, mediatorce i coachowi, związanej z Fundacją Łączymy Pokolenia, która działa na rzecz seniorów.

– Chciałabym, żeby rada miasta pochyliła się nad najstarszymi mieszkańcami, aby dać im właściwe wsparcie i opiekę – zapowiada Świtoń.

Oto listy kandydatów My!Toruń do rady miasta:

Okręg nr 1 (lewobrzeże, Skarpa, Kaszczorek)

 1. Maciej Cichowicz
 2. Katarzyna Kluczwajd
 3. Anna Świtoń
 4. Wojciech Osmański
 5. Danuta Stępkowska
 6. Hubert Kowalewski
 7. Zygmunt Łojek
 8. Danuta Niebrzegowska
 9. Maciej Neumann

Okręg nr 2 (Bydgoskie)

 1. Ryszard Mosiołek
 2. Agnieszka Górna
 3. Arkadiusz Wiśniewski
 4. Paweł Maćkowiak
 5. Katarzyna Krynicka-Szroeder
 6. Dagmara Jurkiewicz
 7. Paweł Kołacz

Okręg nr 3 (Chełmińskie, Wrzosy, JAR, Starówka)

 1. Maciej Karczewski
 2. Marcin Łowicki
 3. Józef Wierniewski
 4. Agata Malchrowicz
 5. Paulina Sikorska
 6. Artur Jankowski
 7. Justyna Śmietańska Bojanowska
 8. Paweł Kwiatkowski

Okręg nr 4 (Rubinkowo, Jakubskie, Mokre, Grębocin, Bielawy)

 1. Sylwia Kowalska
 2. Piotr Marach
 3. Robert Czekański
 4. Małgorzata Zamojska
 5. Joanna Szulczyńska
 6. Szymon Fiutak
 7. Agata Chyżewska-Pawlikowska
 8. Kamil Czeszel
 9. Grzegorz Dawidowicz 
Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *