Oto kandydaci na przewodniczącego toruńskiej rady miasta

Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Już wszystko wiadomo. Marcin Czyżniewski, obecny szef oraz Łukasz Walkusz, obecny wiceszef rady miasta, będą kandydować na funkcję przewodniczącego tego 25-osobowego gremium.

22 listopada planowana jest pierwsza, uroczysta sesja rady miasta. Otworzy ją najstarszy spośród radnych – Jan Ząbik. Potem, już po tajnym głosowaniu, będzie ją kontynuować nowo wybrany przewodniczący rady miasta.

Już znamy kandydatów na tę funkcję. To Marcin Czyżniewski, obecny przewodniczący rady miasta z Czasu Gospodarzy, który został kolejny raz wybrany z komitetu Michała Zaleskiego (jeszcze nie wiadomo, jaką nazwę będzie nosić prezydencki klub radnych). Swojego kandydata wystawiła też Koalicja Obywatelska (PO + Nowoczesna). Rekomendację uzyskał Łukasz Walkusz, obecny wiceprzewodniczący rady miasta, który uzyskał najwięcej głosów – ponad 5 tys. – w wyborach do toruńskiej rady miasta.

Czyżniewski (roczni 1973) jest rodowitym torunianinem. Pracuje na UMK w katedrze europy wschodniej na wydziale politologii i studiów międzynarodowych. W 2013 r. uzyskał habilitację w zakresie nauk o polityce. Jednocześnie jest rzecznikiem prasowym uczelni. Przez 10 lat był dziennikarzem m.in. Radia PiK, Radia Toruń i “Nowości”. Potem został rzecznikiem prasowym prezydenta Torunia – był nim do 2007 r. W radzie miasta zasiada od 2014 r.

Walkusz – choć jest młodszy od Czyżniewskiego o 8 lat – ma dłuższy staż w radzie miasta. Reprezentuje w niej mieszkańców od 2006 r. Jest absolwentem politologii UMK. Skończył też studia podyplomowe z wiedzy o Unii Europejskiej oraz prawa i finansów samorządowych na UMK. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Obecnie pracuje w Urzędzie Marszałkowskim na stanowisku dyrektora departamentu organizacyjnego. Należy do PO.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys