Oto laureaci literackiej nagrody Torunia i Getyngi

Box2 Kultura Wiadomości
fot. Pixabay.com

W tym roku Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego otrzymają Christoph Hein i Szczepan Twardoch – taką informację przekazał dziś toruński magistrat.

Znamy laureatów tegorocznej Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Ze strony niemieckiej został wyróżniony Christoph Hein, a z polskiej – Szczepan Twardoch.

REKLAMA

Nagroda im. Lindego jest przyznawana od 1996 r. – Orszak tych, którzy do tej pory zostali ta nagrodą wyróżnieni to najlepsze nazwiska w literaturze polskiej, niemieckiej i europejskiej. Jako pierwsi otrzymali ją Wisława Szymborska i Gunter Grass – przypomina prezydent Michał Zaleski.

Nagrody są wręczane naprzemiennie – w Toruniu i Getyndze, które są miastami partnerskimi. W tym roku uroczystość odbędzie się w Toruniu – 9 czerwca w Ratuszu Staromiejskim w obecności władz Torunia i Getyngi. Laureaci otrzymają okolicznościowe dyplomy, medale oraz nagrodę finansową w wysokości 5 tys. euro, fundowaną przez oba miasta.

Christoph Hein w swej twórczości porusza problematykę osób wyobcowanych, wykluczonych ze społeczeństwa, nie stroni przy tym od wątków autobiograficznych. Opowiada o tym, jak historia wkracza w życie jednostki i co z tego wynika. Jest to naprawdę bardzo mądra i dojrzała proza, nietypowa jeśli chodzi o współczesne czasy, w których dominują trendy popkulturowe – mówi prof. Violetta Wróblewska, która w 2019 r. weszła w skład kapituły przyznającej nagrodę.

Sylwetkę Szczepana Twardocha przybliżył dr hab. Radosław Sioma.

– Twardoch ma kilka swoich ulubionych tematów. Przede wszystkim zajmuje się problematyką męskiej tożsamości. Z drugiej strony – jako Ślązak – także tożsamości narodowej, splotu śląsko-niemiecko-polskiego. Stałym tematem jest też specyficzne ujęcie historii – bardzo często łączy różne perspektywy czasowe, jakby chciał zajrzeć za podszewkę historii, albo w tym zderzeniu teraźniejszości i przeszłości znaleźć swój własny punkt spojrzenia na to, co minione – mówi Sioma.

Nagrodę przyznaje kapituła obradująca podczas czteroletniej kadencji. Do 2022 r. będą w jej pracach brali udział: prof. Violetta Wróblewska, dr Adam Marszałek, dr hab. Radosław Sioma, prof. Leszek Żyliński.

Hein (rocznik 1944) urodził się w Jasienicy w pruskiej prowincji Dolny Śląsk. Po zakończeniu wojny przesiedlony z rodziną do Saksonii. Rozgłos przyniosła mu nowela “Der fremde Freund” (“Obcy przyjaciel”). Jest autorem dramatów m.in. „Cromwell” (1980), „Die Ritter der Tafelrunde” (1989), a także utworów prozatorskich: “Obcy przyjaciel” (1982), “Śmierć Horna” (1985) czy “Verwirrnis” (2018).

Twardoch (rocznik 1979) to pisarz i publicysta związany ze Śląskiem. Jest autorem powieści: “Morfina” (2012), “Drach” (2014), “Król” (2016), “Królestwo” (2018), zbiorów opowiadań: “Tak jest dobrze” (2011), “Ballada o pewnej panience” (2017).

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *