Oto najważniejsze wydarzenia w Toruniu w 2018 r. Tym żyliśmy…

Box2 Wiadomości

W 2018 roku torunianie byli świadkami ważnych dla miasta zmian i wydarzeń. Które zapadły nam szczególnie w pamięci? Sprawdźcie, czym żył Toruń w mijającym roku.

Styczeń

Rok rozpoczął się tragicznie. W noworoczny poranek kierowca taksówki z prędkością ok. 119 km na godz. wjeżdża w dwie osoby przechodzące przez przejście dla pieszych. Ciała Janiny G. i Jerzego P. odrzuca na odległość 150 m. Giną na miejscu. W październiku zapada wyrok – taksówkarz w więzieniu spędzi 2,5 roku.

Luty

Robotnicy pracujący przy przebudowie pl. bp. Chrapka odkrywają pod ziemią stalowy most, będący częścią XIX-wiecznej Twierdzy Toruń. Wyjątkowe odkrycie archeologiczne służyło w latach 80. XIX w. do wyprowadzania ruchu z miasta Bramą Lubicką w kierunku przedmieść.

W drugim miesiącu roku zawodnicy Polskiego Cukru zdobywają Puchar Polski. Zaledwie w siódemkę wygrywają trzy mecze. W finale triumfują po sparingu ze Stelmetem Zielona Góra 88:80.

Marzec

W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki rozpoczyna się jubileuszowy XXV Welconomy Forum in Toruń. Tematem przewodnim spotkania jest sytuacja gospodarcza Polski na tle Unii Europejskiej i świata. Wydarzenie inauguruje były premier rządu RP i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

W banku przy ul. Łyskowskiego dochodzi do napadu. Napastnik wchodzi do placówki ok. godz. 17.00. Zastrasza obsługę przedmiotem przypominającym broń, zabiera pieniądze – łącznie ponad 11 tys. zł i ucieka. Wkrótce jednak zostaje zatrzymany. 39-letniemu mieszkańcowi Kowalewa Pomorskiego grozi od 2 do 15 lat pozbawienia wolności.

Kwiecień

Toruń gospodarzem Halowych Mistrzostw Europy w 2021 r. – taką decyzję w kwietniu ogłasza European Athletics. Wielkie sportowe wydarzenie zorganizowane zostanie w Arenie Toruń. Miasto już dwukrotnie ubiegało się o organizację tego eventu (w 2017 i 2019 r.), jednak minimalnie przegrywało z Belgradem i Glasgow. W tym roku się udało.

Maj

Miastem rządzą studenci. W piątek 18 maja startują Futuralia, czyli Juwenalia 2018 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W trakcie tego weekendu na scenie grają, m.in.: Bisz/Radex, Hurt Grzegorz Hyży, After Party, także Farben Lehre, Kamp Zakopower i Bob One. Dobrej zabawy nie brakuje.

W toruńskim areszcie śledczym ma miejsce próba ucieczki. Mężczyzna konwojowany do jednej z przychodni na terenie miasta wyrywa się służbie więziennej. Pada strzał ostrzegawczy, zbieg zostaje zatrzymany. Skazany odbywa karę 1 roku i 10 miesięcy pozbawienia wolności za udział w bójce i kradzieże.

Czerwiec

Na Bydgoskim Przedmieściu otwarty zostaje nowy kompleks basenów letnich. Obiekt znajduje się przy Szosie Bydgoskiej 3. Do dyspozycji odwiedzających są aż trzy baseny – 12 × 25 m i głębokości 1,5 m, 12 × 25 m i głębokości 1,2 m dla dorosłych i młodzieży oraz 6 × 12 m i głębokości 0,6m dla dzieci. Na terenie kompleksu znajdują się szatnie, prysznice, brodziki, plac zabaw, niewielka siłownia oraz punkt gastronomiczny. 

Lipiec

Do Torunia, według relacji jednego ze świadków, Wisłą przypływa 6-metrowy wąż. Czy był to gad, który zaginął w Warszawie? Tego nie udało się ustalić. Zwierzęcia później już nie widziano.

Policjanci zatrzymują 18-latka, który podpalał samochody. Pojazdy spłonęły m.in. na ul. Galona, Iwanowskiej i Letniej. Dodatkowo śledczy udowodnili młodemu torunianinowi włamania do dwóch pojazdów. Mężczyźnie grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Sierpień

W Toruniu rusza Bella Skyway Festiwal 2018. Efektowne pokazy laserowe, wodne i mappingi przyciągają do Grodu Kopernika setki tysięcy turystów. Na festiwalu prezentowana jest m.in. krowa z butelek po mleku, gigantyczna instalacja z 600 płonących elementów w okolicach ruin zamku krzyżackiego, interaktywny pokaz laserowy na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, a także projekcja multimedialna na specjalnie wybudowanym basenie nad Wisłą.

Wrzesień

Na osiedlu JAR w Toruniu, w trakcie prac ziemnych, odkryta zostaje 250-kilogramowa bomba lotnicza. Na czas akcji saperów z domów ewakuowanych zostaje kilkaset osób.

Na ul. Wschodniej, w wypadku samochodowym ginie 45-letni mieszkaniec Zabrza. Kierowca nissana qashqaia, w wyniku nadmiernej prędkości, traci panowanie nad pojazdem i uderza w słup trakcji tramwajowej. Pojazd rozpada się na dwie części i zaczyna płonąć. Ciało kierowcy, po ugaszeniu auta, wyciągają ratownicy.

Październik

W Toruniu trwają wybory samorządowe. O fotel prezydenta miasta walczą: Sylwia Kwiatkowska, Tomasz Lenz, Sławomir Mentzen, Irena Paczkowska, Zbigniew Rasielewski oraz dotychczasowy włodarz Michał Zaleski. To właśnie ten ostatni już w I turze osiąga 55,42 proc. głosów, stając po raz 5. na czele magistratu.

Listopad

W Toruniu pada główna wygrana w losowaniu Lotto. Anonimowy gracz, metodą na chybił trafił, zgarnia ponad 7,6 mln zł. Szczęśliwy kupon z liczbami 1, 12, 13, 15, 17 i 27 nabył w punkcie przy ul. Wały gen. Sikorskiego.

Grudzień

Pożar trawi jedną z najpopularniejszych toruńskich restauracji – Werandę Chełmińską. W nocy z 20 na 21 grudnia ogień obejmuje nie tylko lokal, ale także 3-kondygnacyjną kamienicę. Straty szacowane są na 800 tys. zł. Właściciele Werandy publikują w internecie zapis monitoringu, na którym widać nieznaną osobę, przebywającą po godz. 1.00 w nocy na terenie restauracji. Czy to podpalacz? Śledztwo w sprawie pojawienia się ognia prowadzi policja pod nadzorem prokuratora.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *