Oto postulaty komitetu Kukiz’15 dotyczące niepełnosprawnych

Box2 Wiadomości
- Istotne jest to, żeby niepełnosprawni mogli i byli w stanie pokonać swoje bariery wewnętrzne - a my pamiętajmy o eliminowaniu barier zewnętrznych - mówi Irena Paczkowska, fot. Łukasz Piecyk

W tej kampanii samorządowej komitety poświęcają wiele uwagi niepełnosprawnym. Nie inaczej jest w przypadku Kukiz’15. Jego kandydaci proponują m.in. specjalne piloty dla niewidomych oczekujących na autobusy i tramwaje.

Na swojej kolejnej konferencji prasowej kandydaci komitetu Kukiz’15 i jego kandydatka na prezydenta – Irena Paczkowska – skupili się na postulatach związanych z funkcjonowaniem niepełnosprawnych w Toruniu.

Przedstawił je Robert Olkowski, jeden z kandydatów Kukiz’15 do rady miasta, działacz społeczny i wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota, występującego w imieniu niepełnosprawnych. Jedną z propozycji jest poszerzenie systemu informacji pasażerskiej o odjazdy autobusów. Obecnie prezentują one godziny odjazdów tramwajów.

– Postulujemy, aby na przystankach zostały zamontowane urządzenia głośnomówiące, które informują osoby niewidzące o tym, jakiej linii autobusy w najbliższym czasie przyjadą na ten przystanek, o której dokładnie godzinie się to stanie i w którym kierunku pojadą. Ten komunikat można wyzwolić, wciskając przycisk znajdujący się przy przystankach – mówi Olkowski.

Żeby z systemu mogły skorzystać także niewidomi, zostaną oni wyposażeni w specjalne piloty. Słysząc zbliżający się pojazd, wcisną przycisk na pilocie. – Wtedy system zamontowany w pojeździe uruchomi komunikat głosowy. Niewidomy usłyszy, jakiej linii to autobus i w którym kierunku jedzie – wyjaśnia Olkowski.

Kolejną propozycją są bezpłatne wejściówki dla opiekunów niepełnosprawnych na trzy wybrane w danym tygodniu imprezy kulturalne: seanse filmowe, przedstawienia teatralne. – Bez swoich podopiecznych, aby opiekunowie mogli odpocząć i się zrelaksować – podkreśla Olkowski.

Zdaniem Kukiz’15 niepełnosprawni powinni korzystać dwa razy tygodniu wraz z opiekunem z nieodpłatnej oferty niektórych placówek, np. w Młynie Wiedzy. Kolejnym pomysłem jest miesięczny bilet ulgowy dla osób z rentą socjalną. Teraz mogą kupić jedynie bilet ulgowy jednorazowy.

– Ważne jest dla nas to, aby aktywizować zawodowo osoby niepełnosprawne – oczywiście pamiętając o różnych niepełnosprawnościach – mówi Paczkowska. – Będziemy czynić starania, aby osoby niepełnosprawne nie zamykały się w domach i żeby się aktywizowały. Ludzie niepełnosprawni, to tacy sami mieszkańcy Torunia jak każdy z nas. Współpraca z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się tą problematyką, jest dla nas ważna. Będziemy zachęcać wszystkie sektory do zatrudniania niepełnosprawnych.

Kukiz’15 apeluje, aby przy planowanych zmianach komunikacyjnych i architektonicznych “uwzględniać fakt niepełnosprawności”. Głos w tym przypadku powinni mieć też sami niepełnosprawni.

– Robert jest przykładem człowieka, który mimo swojej niepełnosprawności, może i chce pomagać innym – mówi kandydatka Kukiz’15 na prezydenta Torunia. – Istotne jest to, żeby niepełnosprawni mogli i byli w stanie pokonać swoje bariery wewnętrzne – a my pamiętajmy o eliminowaniu barier zewnętrznych. Podczas naszej kampanii nie chcemy pokazywać tego, co było złe – „co oni zrobili źle”, chcemy zachęcać do tego, aby zastanowić się, co wspólnie możemy zrobić dobrego na rzecz naszych niepełnosprawnych mieszkańców.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *